Na cestě k Marsu by člověk dostal extrémní množství radiace. Vědci zjistili, kolik
Nové údaje ze sondy prolétající kolem Marsu potvrzují, jak nebezpečná by budoucí cesta lidí na rudou planetu mohla být. Kosmonauti by totiž museli čelit obrovským dávkám kosmického záření, na které není lidské tělo uzpůsobeno.
Kosmické záření je tvořeno drobnými částicemi, které se pohybují téměř rychlostí světla. Toto záření je všude ve vesmíru, ale většina se ho zachytí v zemské atmosféře. Čím dále se ale člověk nachází od zemského povrchu, tím větší dávky záření absorbuje.
Radiační dávky nahromaděné astronautem v meziplanetárním prostoru by byly několiksetkrát větší než dávky, které absorbují těla kosmonautů na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Tyto výsledky naznačují, že pouze samotná cesta by kosmonautům způsobila velkou expozici škodlivému záření.
Tyto výsledky jsou založeny na údajich z kosmické lodi Trace Gas Orbiter Evropské kosmické agentury (ESA), která od roku 2016 obíhá kolem Marsu. Jedním z palubních přístrojů této sondy je dozimetr, který dokáže na oběžné dráze měřit radioaktivitu.
Podle vědeckého týmu, který novou studii zveřejnil, měření dozimetru ukazují, že při cestě na Mars by byl astronaut vystaven asi šedesáti procentům celkového množství záření, které je během jeho kariéry považováno za přípustné, a to se jedná pouze o cestu tam. Je tedy stále ještě mnoho překážek, které budou muset být překonány, aby cesta k rudé planetě byla méně riziková. Dále čtěte: (Japonsko umístí na asteroidu dva speciální roboty pro nulovou gravitaci).