Na cestě k Marsu by člověk dostal extrémní množství radiace. Vědci zjistili, kolik

 Letectví 
24. září 2018 09:11 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sonda vykazovala vysoké dávky radiace při průletu kolem Marsu Internet
Přední kosmické společnosti a agentury mají již léta ambiciózní plány na kolonizaci Marsu. Samotná cestu na rudou planetu však provází celá řada výzev, které je potřeba zdolat. Tou nejvážnější pro člověka je velké množství radiace, které by během cesty vstřebal. Vědci nyní říkají, že předpoklady byly velmi mírné.

Nové údaje ze sondy prolétající kolem Marsu potvrzují, jak nebezpečná by budoucí cesta lidí na rudou planetu mohla být. Kosmonauti by totiž museli čelit obrovským dávkám kosmického záření, na které není lidské tělo uzpůsobeno.

Kosmické záření je tvořeno drobnými částicemi, které se pohybují téměř rychlostí světla. Toto záření je všude ve vesmíru, ale většina se ho zachytí v zemské atmosféře. Čím dále se ale člověk nachází od zemského povrchu, tím větší dávky záření absorbuje.

Radiační dávky nahromaděné astronautem v meziplanetárním prostoru by byly několiksetkrát větší než dávky, které absorbují těla kosmonautů na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Tyto výsledky naznačují, že pouze samotná cesta by kosmonautům způsobila velkou expozici škodlivému záření.

Tyto výsledky jsou založeny na údajich z kosmické lodi Trace Gas Orbiter Evropské kosmické agentury (ESA), která od roku 2016 obíhá kolem Marsu. Jedním z palubních přístrojů této sondy je dozimetr, který dokáže na oběžné dráze měřit radioaktivitu.

Podle vědeckého týmu, který novou studii zveřejnil, měření dozimetru ukazují, že při cestě na Mars by byl astronaut vystaven asi šedesáti procentům celkového množství záření, které je během jeho kariéry považováno za přípustné, a to se jedná pouze o cestu tam. Je tedy stále ještě mnoho překážek, které budou muset být překonány, aby cesta k rudé planetě byla méně riziková. Dále čtěte: (Japonsko umístí na asteroidu dva speciální roboty pro nulovou gravitaci).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu