Rusové údajně našli další poškození v plášti ISS. Tentokrát obvinili americkou posádku

 Letectví 
15. září 2018 12:20 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
V plášti kosmické lodi byly objeveny další známky poškození Internet
Tým ruských expertů objevil další stopy po vrtání v plášti kosmické lodi Sojuz, která je součástí Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Další stopy po poškození byly odhaleny speciální kamerou. Detailnímu průzkumu vesmírné lodi předcházel vážný incident, kdy koncem srpna začal ze Sojuzu unikat ve vesmíru kyslík několikamilimetrovou trhlinou.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) jejíž součástí je také ruská kosmická loď Sojuz MS-09, se ocitla v noci na 30. srpna v ohrožení poté, co z vesmírného plavidla začal unikat kyslík miniaturním otvorem.

Poměrně malé, přesto ale vážné poškození pláště bylo utěsněno speciálním lepidlem, aby se zabránilo dalším únikům. Nejdříve se poškození přisuzovalo nárazu meteoritu, vzhledem k charakteristice poškození byla tato teorie brzy vyvrácena. Během následného vyšetřování se objevily informace o selhání zaměstnance ruského kosmického závodu Eněrgija, které však byly později vyvráceny.

Podle nejnovější zprávy ruské agentury TASS byly pomocí speciální videokamery objeveny stopy po vrtání i na vnějším plášti kosmické lodi. Drobná trhlina byla údajně objevena i ve štítu, který chrání loď před dopady meteoritů. Podle ruských expertů je pravděpodobné, že ten kdo způsobil otvor uvnitř lodi, narazil vrtákem do vnějšího štítu, který rovněž poškodil.

Záhadné poškození lodi si vyžádalo telekonferenci nejvyších představitelů kosmických agentur Ruska a USA. Během rozhovoru dokonce padlo z ruské strany obvinění, že poškození způsobili úmyslně američtí kosmonauti.

Některá ruská média dokonce toto obvinění zveřejnila jako hlavní vyšetřovací verzi. Podle ruského vyšetřovacího týmu tak Američané chtěli uspíšit návrat kosmické lodi kvůli onemocnění jednoho z členů posádky. Pokud by totiž posádka musela ISS opustit z důvodu nemoci, nikoli kvůli technické poruše, museli by Američané novou kosmickou loď zaplatit.

Představitelé obou zúčastněných kosmických agentur se během konference dohodli, že průběh vyšetřování nebudou komentovat do doby, než bude stanoven oficiální závěr. Dále čtěte: (Americká kosmická společnost má prvního vesmírného turistu! Kam se neznámý muž vydá?).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Cameron Diaz je po osmi letech bez Hollywoodu zpátky. Vrátí se do pokračování slavné komedie Prázdniny

Styl

ADHD je diagnostikováno častěji chlapcům. Dívky jej totiž umí lépe ukrýt

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte