Ukládání dat pomocí světla. Vědci pokořili důležitý milník na cestě k výrobě optických počítačů

Vědci poprvé sestrojili médium pro ukládání dat pomocí světla
 PC a Mobily 
11. září 2018 08:24 / Internet
  11   0
Vědecký tým z Technologického Institutu v Karlsruhe (KIT) nedávno vyvinul vůbec první plně optickou paměť. Tato událost předznamenává důležitý milník v oblasti výpočetní techniky, zejména v rámci vývoje optických počítačů. Vědci použili speciální materiály, které umožňují uskladnění více bitů v jedné buňce.

Světlo je budoucností informačních technologií, jelikož počítače s optickými prvky pracují efektivněji než dnes běžně dustupná výpočetní technika. Optická vlákna se již léta používají pro přenos dat, přestože data v počítačích jsou stále zpracovávána elektronicky.

Elektronická výměna dat má oproti optické výrazně nižší přenosovou rychlost. I když je tedy například internet veden optickým vláknem, výsledná rychlost je limitována počítačem, který data zpracovává klasickými elektronickými přenosy mezi paměťmi a procesorem. Vědci se proto snaží vyvinout technologii, která by fungovala na optické bázi.

Podle vědců z institutu KIT je možné optické bity zapsat na frekvencích dosahujících až jeden gigahertz, což jejich světelné paměti dává úžasnou rychlost práce s daty. Jeden z vědců Oxfordské univerzity Harish Bhaskaran dodal, že jejich nová paměť je kompatibilní nejen s přenosem dat konvenčními optickými kabely, ale i s nejnovějšími procesory.
  
Novinka, kterou vědci vyvinuli, je paměť, která dokáže uskladnit data desetiletí i v případě, že je odpojena od elektrické energie. Vědci pro novou paměť použili speciální materiál s proměnnou fází, který mění své optické vlastnosti v závislosti na uspořádání svých atomů. Pro čtení dat se používají slabé světelné pulzy.
  
Permanentní, výhradně optická čipová paměť by mohla jednoho dne zásadním způsobem zvětšit výkon počítačů, jakož i podstatně snížit jejich spotřebu energie. Tento objev je považován za důležitý krok k výrobě skutečných optických počítačů. Dále čtěte: (Vědci vyvinuli unikátní technologii. Umožní komunikaci ponorek a letadel).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Existují důkazy, že na Marsu jsou aktivní sopky, což zvyšuje šanci na jeho nedávnou obyvatelnost

Dům a zahrada

Když není nádobí vytažené z myčky dokonale čisté, možná děláte některou z chyb

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Zavřít reklamu