خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Ukládání dat pomocí světla. Vědci pokořili důležitý milník na cestě k výrobě optických počítačů

Vědci poprvé sestrojili médium pro ukládání dat pomocí světla
 PC a Mobily 
11. září 2018 08:24 / Internet
  11   0
Vědecký tým z Technologického Institutu v Karlsruhe (KIT) nedávno vyvinul vůbec první plně optickou paměť. Tato událost předznamenává důležitý milník v oblasti výpočetní techniky, zejména v rámci vývoje optických počítačů. Vědci použili speciální materiály, které umožňují uskladnění více bitů v jedné buňce.

Světlo je budoucností informačních technologií, jelikož počítače s optickými prvky pracují efektivněji než dnes běžně dustupná výpočetní technika. Optická vlákna se již léta používají pro přenos dat, přestože data v počítačích jsou stále zpracovávána elektronicky.

Elektronická výměna dat má oproti optické výrazně nižší přenosovou rychlost. I když je tedy například internet veden optickým vláknem, výsledná rychlost je limitována počítačem, který data zpracovává klasickými elektronickými přenosy mezi paměťmi a procesorem. Vědci se proto snaží vyvinout technologii, která by fungovala na optické bázi.

Podle vědců z institutu KIT je možné optické bity zapsat na frekvencích dosahujících až jeden gigahertz, což jejich světelné paměti dává úžasnou rychlost práce s daty. Jeden z vědců Oxfordské univerzity Harish Bhaskaran dodal, že jejich nová paměť je kompatibilní nejen s přenosem dat konvenčními optickými kabely, ale i s nejnovějšími procesory.
  
Novinka, kterou vědci vyvinuli, je paměť, která dokáže uskladnit data desetiletí i v případě, že je odpojena od elektrické energie. Vědci pro novou paměť použili speciální materiál s proměnnou fází, který mění své optické vlastnosti v závislosti na uspořádání svých atomů. Pro čtení dat se používají slabé světelné pulzy.
  
Permanentní, výhradně optická čipová paměť by mohla jednoho dne zásadním způsobem zvětšit výkon počítačů, jakož i podstatně snížit jejich spotřebu energie. Tento objev je považován za důležitý krok k výrobě skutečných optických počítačů. Dále čtěte: (Vědci vyvinuli unikátní technologii. Umožní komunikaci ponorek a letadel).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Kam dál?
Vybíráme počítač na doma
Roboti nás již brzy budou verbovat do práce. Rozdávat nám budou také výpovědi!
Tak tenhle mobil určitě nepřehlédnete
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Kluka nebo holku? Recept je překvapivě jednoduchý

Dům a zahrada

Chystáte se běhat se psem? Tohle rozhodně nepodceňujte

Cestování

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní aktivity