Super tipy, jak zrychlit pomalý počítač

 PC a Mobily 
31. srpna 2018 10:18 / Erik Toman
  3
📷
2 fotografie v galerii
Někdy je práce s počítačem opravdu o nervy Shutterstock
Dosáhnout rychlejšího chodu vašeho počítače můžete někdy docela snadno. Nemusíte ho hned vyhazovat a pořizovat si místo něj dražší novinku. Prozradíme vám několik fíglů jak váš počítač zrychlit.

Začít můžete například tím, že zjistíte, zda vám neběží na pozadí desítky nepoužívaných programů. Stačí úplně ukončit hlavně náročnější programy, aby zbytečně nezahlcovaly kapacitu. Jednoduše tedy pravým tlačítkem klikněte na spodní lištu na monitoru a otevřete „Správce úloh“ a v něm záložku „seznam procesů“, nebo „procesy“. Sloupce v něm zobrazují, jak aplikace vytěžuje procesor, kolik zabírá operační paměti (RAM), jak vytěžuje disk (čtení/zápis) a jak moc aplikace používá síťové prostředky.

Při sestupném seřazení jednoho ze sloupců je možné definovat konkrétně, která aplikace nejvíce vytěžuje/zpomaluje vaše PC. Některé aplikace mohou mít problém při svém ukončení a i když na první pohled nejsou spuštěné viditelně, omezují výkon procesoru. Lze tomu pomoci označením této aplikace a následným ukončením procesu prostřednictvím tlačítka ukončit proces.

Dále si dejte také pozor na počet otevřených záložek v internetovém prohlížeči. Čím více otevřených záložek, tím logicky více spotřebovává internetový prohlížeč systémových prostředků. O nejmenším počítači na světě jsme psali před časem.

Nedostatek místa na disku také zpomaluje reakci systému při čtení, nebo zápisu dat. Kontrolu můžete provést takto: V Průzkumníku Windows, v položce "Tento počítač" najdete přehled svých disků. Pro optimální běh by mělo zůstat alespoň 15 % volného místa na každém disku. Čím více volného místa máte, tím snáze se systém rozhoduje při ukládání souborů.

Mít dva antivirové programy neznamená být dvojnásobně chráněn, ale ve většině případů to spíš znamená velkou a zbytečnou zátěž pro systém. Navíc se tyto programy můžou vzájemně vyhodnotit jako hrozba.

Důležité je také pravidelně čistit tzv. Temporary files (dočasné soubory). Do této složky se ukládají všechny dočasně nutné soubory při práci online nebo z lokálních programů a v 99,9% případů není potřeba je uchovávat. Zatímco stažené soubory je možné smazat pomocí delete, u dočasných souborů je lepší práci svěřit přímo systému. Ve vlastnostech disku C: přes Průzkumníka Windows na kartě Obecné, nebo také Soubor a v něm Možnosti najdete tlačítko Vyčištění disku. Chcete zavzpomínat na staré časy u hry Solitaire? Nainstalujte si aplikaci Windows 95.

Pokud se vám počítač zpomaluje skutečně výrazně, můžete ho mít nakažený virem nebo malwarem. Tím pádem provádí nějakou vámi nezadanou práci, obvykle náročnějšího charakteru. V tomto případě už vám žádný rychlý a jednoduchý fígl moc nepomůže a raději požádejte o pomoc fundovaného odborníka ze specializované firmy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod