NASA konečně přišla s důkazy. Na Měsíci se nachází zmrzlá voda

 Technologie 
22. srpna 2018 09:31 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na povrchu Měsíce je voda v pevném skupenství Internet
Astronomové amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) získali jasné důkazy o přítomnosti zmrzlé vody na povrchu Měsíce. Ledové útvary jsou roztroušené a skryté v těch nejtemnějších a nechladnějších zákoutích našeho vesmírného souputníka v oblastech poblíž severního i jižního pólu.

Důkazy o existenci vody v pevném skupenství na povrchu Měsíce byly několik let ukryty v datech přístroje NASA Moon Mineralogy Mapper. Tento speciální přístroj, jenž byl součástí indické družice čandraján-1, zkoumal Měsíc od listopadu 2008 do září následujícího roku. Během této doby poslal na Zemi velké množství dat, které analytici zpracovávali.

Unikátní přístroj byl konstruován tak, aby dokázal mapovat měsíční povrch a měřit odrazivost světelných paprsků. Díky této technologii je možné led odhalit, protože odráží světlo jinak než jiné materiály na povrchu Měsíce. S tímto přístrojem vědci také přišli na to, že led velmi specifickým způsobem absorbuje infračervené záření.

Většina ledových útvarů byla objevena v blízkosti měsíčních pólů. Zatímco na jižním pólu se většina ledu nachází ve shlucích a v kráterech, na severním je led široce a řídce roztroušený. Vyskytuje se hlavně tam, kde povrchová teplota nepřekročila hodnotu minus 163 stupňů Celsia.

Na tato místa Měsíce se sluneční paprsky nikdy nedostanou. Led se podle vědců nachází v horních milimetrech měsíční půdy. Led by podle expertů mohl hrát klíčovou roli ve chvíli, kdy lidé vybudují na Měsíci základnu. Dosavadní plány totiž počítaly s tím, že by vodu získávali z jeho nitra, kde byla její přítomnost potvrzena již dříve. Dále čtěte: (Gigantický vesmírný teleskop za miliardu dolarů otevře vědcům bránu do hlubokého vesmíru).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod