V chytrých městech se lépe žije i podniká. Navíc jsou ohleduplná i k životnímu prostředí
Aby se město stalo chytrým, nestačí jen tu a tam využít některou z moderních komunikačních technologií. Informační a digitální technologie v chytrém městě mají sloužit hlavně pro propojení všech klíčových prvků, jako jsou doprava, energetika, zdravotnictví nebo e-government. A jak takové chytré město poznáte? Prostě se v něm údajně bude lépe a zdravěji žít. Pokud se ovšem smíříme s tím, že část našeho života budou řídit právě technologie.
Bez technologií v chytrém městě nezaparkujete
Moderní města se obvykle potýkají s dopravními zácpami a nedostatkem parkovacích míst. Chytré technologie mohou tento problém zásadně zmírnit. Chytrý parkovací systém řidiče přesně informuje o volných místech, která se jim mohou zobrazovat třeba v mobilních telefonech nebo navigačních aplikacích. Nejde však jen o řidiče, velký prospěch z chytrého řízení parkování mají i sama města. Na základě sesbíraných dat totiž mohou parkování dobře optimalizovat z hlediska nabídky i ceny a zlepšit také vybírání parkovného. Například v Barceloně po zavedení tohoto systému poklesl počet případů nelegálního parkování téměř o polovinu.
Světlo nebude
Všechna česká města trápí světelný smog. Veřejné osvětlení totiž často místo na chodníky či silnice svítí na okolní objekty a zeleň. Řešením jsou kvalitní chytré lampy, které svítí opravdu jen tam, kam mají, a umožňují měnit intenzitu osvětlení podle denní doby a provozu v ulicích. I v Česku již příklady správné instalace takového osvětlení najdeme. Ve středočeských Hrusicích byly jako první v Česku nainstalovány takzvané biodynamické lampy, které září naplno, jen když někdo prochází. Během noci pak lampy mění barvu světla a přizpůsobují se tak přirozeným cyklům přírody.
Technologie pomůže s úřady
Asi nikdo z nás nechodí rád na úřady. V chytrém městě si budete moci co nejvíce úředních úkonů vyřídit na dálku pomocí internetu. Již nyní některá města umožňují řadu úředních věcí vyřídit po internetu, mnohdy to však není úplně jednoduché. Změnit to může třeba zřízení centrálního internetového portálu, s jehož pomocí budou lidé se všemi úřady komunikovat. A to rozhodně pomůže, byť se budeme muset vzdát třeba svobodného parkování. Dále čtěte: Dálkové ovládání dosluhuje. Brzy jej nahradí automatizace.