Digitrony prožívají renesanci. Ze starých technologií se stávají stylové a luxusní

 Technologie 
25. prosince 2019 16:44 / Petr Vlach
  4
📷
4 fotografie v galerii
Méně typická varianta digitronů a způsob jejich zobrazování Internet
Nevíte, co je digitron? Netušíte, k čemu se dnes používá? Pak si přečtěte následující text. Je pozoruhodné, jak se ze starých technologií stávají stylové a luxusní.

Digitron (v zahraniční literatuře též nixie či nixie tube) je označení pro elektronku, která umí zobrazovat čísla. Dříve šlo o běžný standard v zobrazovací technice, ale s nástupem LED zobrazovačů byly digitrony vytlačeny na smetiště dějin. V současnosti se buď vyprodávají staré kusy nebo se někteří pokoušejí o výrobu nových. Úspěšní jsou především v Březolupech na Zlínsku.

Princip fungování

Číslo v digitronu je tvořeno z jednoho kusu drátku. Po připojení napětí na příslušný kontakt dojde k emisi světla, neboť digitron je naplněn neonem. Podle toho, na který kontakt je napětí přivedeno, se zobrazí příslušná číslice či symbol. Potud velmi jednoduché. Oč jednodušší je použití, o to složitější je výroba.

K čemu se hodí

Dříve se používaly digitrony k zobrazování číselných hodnot všude tam, kde bylo potřeba nějaké číselné výstupy zobrazovat. Vedle různých měřičů, čítačů, vah, počitadel a informačních tabulí to byly také hodiny. A právě stylové hodiny se skoro zapomenutou technologií jsou dnes velkým lákadlem.

Trocha historie

Digitron byl vynalezen ve třicátých letech minulého století. V roce 1954 byly vyrobeny první funkční vzorky a do roku 1960 se rozběhla sériová výroba. Vyráběly se sice poměrně dlouho, ale už v šedesátých letech se objevila konkurence v podobě LED svítidel. Ještě v polovině sedmdesátých let se předpokládalo, že výhodnější z ekonomického hlediska bude zobrazování informací pomocí digitronů, ale pak vše vzalo obrat směrem k technologiím, které dnes známe.

Ruční výroba

I v dobách, kdy se digitrony vyráběly ve velkém, byla značná část výroby řešena ručně. Tak je tomu i dnes. Denní výroba se pohybuje v řádu kusů a cena takového výrobku je značná i proto, že se při ní používají drahé komponenty. Zatímco staré, malé a ne vždy funkční kusy koupíte i v řádu desetikorun, nové, podstatně větší, odzkoušené a se zárukou stojí kolem 150 dolarů. S těmito kusy vypadají hodiny velmi stylově, ale technologie se dá použít i k jiným účelům. To už záleží na fantazii uživatele. A zatímco dnes běžně řešíme problémy s poškrábanými displeji a setřenou oleofobní vrstvou, o čemž si můžete přečíst třeba v článku zde, uživatelé digitronů mají starosti s blednutím části číslic či s rizikem, že mechanicky poškodí jemný vnitřek elektronky či její baňku.

Témata: digitron, nixie, hodiny,
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty