Americká armáda chce posílit těla a smysly propojením mozků vojáků s počítači

 Vojenství 
14. prosince 2019 12:57 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vojáci možná budou vládnout nadlidskými schopnostmi Pinterest
Známe to zatím jen z akčních sci-fi filmů. Do 30 let to ale má být realita. Američané přiznávají, že mají se svým vojskem velmi ambiciozní plány. Nejde v nich o nich menšího, než o to pomocí supermoderních technologií zvýšit sílu svých vojáků.

Zostřit smysly, sílu a vylepšit tělesné funkce má pomoci propojení mozků s počítači. Ano, opět se tím dostávají na scénu takzvaní kyborgové.

Pantagon prý podle Army Times předpokládá, že polostroje a pololidé by se mohli objevit při vojenských operacích nejpozději do roku 2050. V letošní říjnové zprávě, kterou nedávno odtajnilo Ministerstvo obrany USA, je dokonce zmínka o čtyřech hlavních upgradech, k nimž by během nadcházejících 30 let mělo dojít.

První z nich se týká vylepšení zraku, druhý sluchu a ten třetí fyzické síly. Od všech dohromady se očekává, že budou postupně posouvat hranice současných lidských možností.

Spojení mozku a stroje

Existuje však ještě jedna oblast, a ta se dá považovat za nejzajímavější. Tato čtvrtá položka má podle dostupných informací za cíl přímé neurální vylepšení lidského mozku pro obousměrný přenos dat.

Přeloženo: vojáci budoucnosti by měli být schopni bleskově předávat čerstvě zjištěné informace k dalšímu zpracování či ovládat svými myšlenkami různá bezpilotní vozidla.

I v Japonsku se vyvíjejí kyborgové

Ovšem nejen pro americkou armádu mají kyborgové brzy vstoupit na scénu. Japonská vláda slíbila uvolnit 921 milionů dolarů (100 miliard jenů) na výzkumné projekty zaměřené například na umělou hibernaci či vývoj technologií, které by člověka též mohly proměnit v kyborgy.

V rámci této iniciativy byli vědci vyzváni, aby navrhli efektivní způsoby, jak odvrátit problémy, které zemi vycházejícího slunce hrozí v důsledku stárnutí populace a snižování porodnosti. Konkrétně jde v této zemi třeba o nedostatek pracovních sil.

Lidská existence se na celé planetě převratně mění

Ovšem ani v jiných místech světa nezůstávají vědecké a vývojářské týmy pozadu. Již v roce 2013 Evropská unie vyčlenila historicky nejvyšší částku na výzkum ve výši jedné miliardy euro z peněz daňových poplatníků na jistý transhumanistický projekt. Jeho úkolem není nic menšího, než vytvoření umělého mozku. Čtěte také: Vojenští piloti brzy dostanou parťáky pro vzdušné souboje. Vládnout budou umělou inteligencí.

Je tedy evidentní, že se lidská existence na celé planetě převratně mění. Moc lidského mozku, všechny znalosti, schopnosti i rozmary se podle některých expertů zkombinují skutečně velmi brzy se schopnostmi počítačů tak, že budeme schopni komunikovat a tvořit způsobem, jaký si dnes zatím nedokáže asi nikdo představit.

Slučováním lidí a strojů ruku v ruce s prudkou inovací v oblasti genetického výzkumu i nanotechnologie se vytvoří svět, ve kterém nebude rozdíl mezi biologickým a mechanickým životem, stejně jako mezi fyzickou a virtuální realitou.

Připadá vám to znepokojivé? Pokud zmíníme jen několik základních rizik, tak jisté je, že tento nakročený technologický pokrok způsobí nemalé problémy. Zejména v oblastech práva, bezpečnosti a etiky. Čtěte také: Už to není sci-fi. Do pěti let budou v jihokorejské armádě sloužit bioboti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít