Už to není sci-fi. Do pěti let budou v jihokorejské armádě sloužit bioboti

 Vojenství 
22. května 2019 06:58 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na vojáky-roboty se zatím chodíme dívat do kina. Brzy ale budou skutečností... Depositphotos
Letos v květnu zveřejnila jihokorejská Defence Acquisition Programme Administration (DAPA) dokument, z něhož vyplývá, že do roku 2024 začlení do armádních operací takzvaná biomimetická zařízení. Jedná se o roboty inspirované například ptáky, hmyzem či hady, kteří budou pomáhat vojákům v jejich misích.

Zpráva, která může oslnit milovníky pokroku a nejmodernějších technologií, neohromuje každého. Naopak – vyvolává též řadu obav. Kritici varují, že každé rozhodnutí tohoto typu přibližuje lidstvo o další krok k budoucnosti, v níž se budou po bojištích pohybovat roboti připomínající filmové Terminátory. Umělé roboty, kteří budou rozhodovat jen na základě svých měřítek o tom, koho zlikvidovat a koho ušetřit.

O budoucích válkách budou rozhodovat roboti

Podle tiskového mluvčího DAPA Park Jeonga-Euna budou skutečně právě biometričtí roboti tím, kdo bude moci měnit strategie v budoucích válkách. Očekává se též, že související technologie by měly v obranném průmyslu způsobit velké dominové efekty. Podle dostupných zdrojů však Jižní Korea zatím nepřemýšlí o nějakém konkrétním nasazení ozbrojených robotů.

Jak uvedl list The Telegraph, budou tyto stroje využívány především k provádění průzkumných misí. Vzhledem ke svým malým rozměrům a vlastnostem (například hadovití boti se mohou pohybovat i ve velmi úzkých oblastech) dokážou lehce shromažďovat informace o akcích nepřátelských sil.

Vědci doplní přírodu, aby vytvořili dokonalé stroje

Nutno uvést, že myšlenka vytvářet roboty napodobující určitá zvířata není nová. Pro inženýry je takový postup výhodný, protože nemusí začínat od nuly – místo toho zkoumají již existující vlastnosti, které vznikly díky procesu biologické evoluce, a snaží se je replikovat.

Bioboty a jejich dalším využitím se vloni na podzim zabýval i Evropský parlament. Schválil poté usnesení, v němž volá po mezinárodním zákazu zabijáckých robotů. „Vím, že to může vypadat jako debata o nějaké vzdálené budoucnosti či sci-fi,“ komentovala to představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnosti politiku Federica Mogherini. „Ale není tomu tak.“

Vývoj inteligentních robotů do války pokračuje

Vzápětí na to Američané i Rusové uvedli, že se proti tomuto požadavku postaví. Obě velmoci se hájily tím, že definovat to, co je zabijácký robot, je překvapivě obtížné.

Testování zbraní tohoto typu, včetně dálkově ovládaných zbraní, tak zcela zřejmě pokračuje na mnoha místech. Je známo, že američtí mariňáci již otestovali bota s těžkým kulometem, stejně tak není tajemstvím, že využívání dronů představuje jeden z klíčových prvků války proti terorismu. Čtěte také: Amerika vybuduje vesmírné vojenské velitelství. Dostane válka nový rozměr?.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda