Amerika vybuduje vesmírné vojenské velitelství. Dostane válka nový rozměr?

 Vojenství 
20. prosince 2018 10:53 / Lukáš Bauer
  5
📷
1 fotografie v galerii
Hvězdné války mohou být již brzy realitou Internet
Americký prezident Donald Trump nechal Pentagon zahájit plánování, na jehož konci by mělo vzniknout vesmírné vojenské velitelství. Tato vojenská instituce by se měla zaměřit čistě na případné konflikty mimo Zemi. Skutečné hvězdné války tak možná již brzy mohou být realitou.

Donald Trump nařídil Pentagonu, aby zahájil práce na vytvoření vesmírného vojenského velistelství, které by mělo mít na starost jedinou věc - řízení případných konfliktů mimo naši planetu. Součástí tohoto projektu má být také výstavba a rozmístění rozsáhlého uskupení družic, které poslouží pro navigaci a průzkum vesmírného prostoru.

Trump již od letošního jara upozorňoval že vytvoří vesmírné síly, které budou rovnocenné s ostatními druhy ozbrojených sil. Nyní se rozodl, že přišel čas na to, jeho slova realizovat ve skutečnost. Trump nechce totiž za žádnou cenu dopustit, aby Čína, nebo Rusko udělaly tento krok jako první a chce si udržet nadvládu ve vesmírném prostoru.

Vesmírné síly budou vedle letectva, námořnictva, pozemního vojska, námořní pěchoty a pobřežní stráže šestou samostatnou složkou amerických ozbrojených sil. Spojené státy také plánují vytvoření dostatečné organizační struktury svých kosmických vojsk proto, aby získaly ve vesmíru jednoznačnou převahu nad ostatními velmocemi.

Donald Trump zatím získal pro svůj plán na vytvoření vesmírných sil podporu části republikánských zákonodárců, zahrnout jeho financování do letošního armádního rozpočtu se mu ale podařilo jen zčásti a stále čeká na schválení kongresu.

Americký prezident také během letošního roku prosadil zvýšení rozpočtu NASA s podmínkou, že postupně omezí jeho účast na projektu Mezinárodní vesmírné stanice, jehož financování americká vláda do roku 2025 ukončí a ponechá na soukromých společnostech. NASA se díky utlumení aktivit na ISS bude moci vrátit k výzkumu Měsíce. Dále čtěte: (Rusko vyzbrojí námořnictvo ničivou zbraní v podobě raket létajících rychlostí Mach 8).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít