Automobilka GM představila novinku. Autonomní armádní vozidlo na vodík

 Vojenství 
02. prosince 2018 10:27 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Armádní vozidlo na vodík od GM Internet
Nejmodernější technologie jako elektromobilita, autonomní řízení, umělá inteligence a vodíkový pohon si postupně získávají důvěru také armády. Známá automobilka General Motors představila koncept vojenského podvozku Surus, který je poháněn vodíkovými články a umí jezdit bez lidské posádky.

Nové moderní technologie si pomalu ale jistě nacházejí cestu i do těch nejtvrdších odvětví, jako je armáda. Důkazem je tomu novinka od General Motors v podobě konceptu vojenského vozidla Surus, který je poháněn elektromobily dobíjenými vodíkovými články a má autonomní řízení.

Název vozidla je zkratkou z prvních písmen názvu Silent Utility Rover Universal Superstructure, která prý ale odkazuje také na jméno slona (Surus - Syřan), jenž pomohl Hannibalovi přejít alpský masiv a napadnout Řím.

Unikátní podvozková platforma v konfiguraci 4 x 4 obsahuje dvojici elektromotorů, kterým částečně dodávají energii palivové články. Vozidlo má také zabudované autonomní řízení a dokáže ujet až 640 km.

Speciál, který GM představilo letos v říjnu na mítinku pořádaném Asociací armády USA, může mít rozmanité využití, například při mezinárodních misích nebo v zónách válečných konfliktů. Automobilka ani nevylučuje, že v budoucnu by mohl mít uplatnění jako užitkové vozidlo.

Výhodou platformy je to, že se na ni dají instalovat různé typy nástaveb. Vůz tak může převážet nejen osoby ve speciální kabině, ale na plošinu se dá položit kontejner, který může převážet lékařský materiál, náklad humanitární pomoci, zbraně a další. Dále čtěte: (Tento unikátní dron dokáže létat ve větru jako pták. Složitá konstrukce je inspirována Boeingem).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet