Armáda ČR nakoupila nová protichemická vozidla s robotickým průzkumníkem

 Vojenství 
12. září 2018 09:23 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Lehké obrněné vozidlo S-LOV-CBRN veze robotického pomocníka AČR
Česká armáda obohatí svou flotilu vozidel o nová protichemická obrněná vozidla s označením S-LOV-CBRN. Armáda za osmdesát těchto speciálních vozů, jejichž součástí je také průzkumný robot, utratí více než 5,1 miliardy korun.

Armáda České republiky podepsala kontrakt v hodnotě 5,1 miliardy korun na dodávku lehkých obrněných vozidel protichemické obrany. Stroje by měly sloužit k plnění náročných úkolů například v oblastech zasažených radioaktivitou po dopadu zbraní hromadného ničení. Do roku 2022 armáda obdrží celkem osmdesát těchto podpůrných souprav.

Protichemickou soupravu S-LOV-CBRN (souprava lehkého obrněného vozidla CBRN) tvoří čtyři hlavní části, kterými je vozidlo s logistickým přívěsem, palubní informační systém, průzkumný robot Orpheus-AC2 a externí stanice. Souprava je vhodná k podpoře vojenských operací, nebo likvidaci katastrofami zasažených oblastí.

Vozidla S-LOV-CBRN jsou postavena na platformě vozu Iveco LMV. Lehké obrněné vozidlo je vybaveno také chemickou nástavbou s bojovým modulem, na kterém je umístěn kulomet a vrhač kouřových granátů. Pro snímání ozáření pak operátorovi slouží několik laserů.

Zajímavostí je palubní robot Orpheus-AC2 pro dálkový chemický, radiační a biologický průzkum. Tento unikátní průzkumník byl zkonstruován v Laboratoři teleprezence a robotiky na Vysokém učení technickém v Brně.

Orpheus-AC2 je vybaven elektromotorem, který robota dokáže rozpohybovat až na 15 km/h. Robot je také vybaven koly, která mu umožňují zdolávat i poměrně náročný terén. V provozu tento průzkumník vydrží až 5 hodin. Dále čtěte: (Ztracené americké letadlo z druhé světové války bylo nalezeno hluboko pod ledem Grónska).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít