Světoví technologičtí lídři se domluvili na tom, že nebudou své technologie poskytovat pro vývoj autonomních bojových robotů

 Vojenství 
22. července 2018 11:35 / Lukáš Bauer
  2
📷
1 fotografie v galerii
Roboti s umělou inteligencí jsou vnímani jako velké nebezpečí Internet
Umělá inteligence je velice prospěšná technologie, která může předpovídat přírodní katastrofy, blížící se vesmírné události a také dokáže pomoci s diagnostikou smrtelných nemocí. Odvrácená strana mince však spočívá v nebezpečí, které může znamenat ve zbrojním průmyslu. Světoví lídři v oblasti umělé inteligence se proto dohodli na tom, že nebudou své algoritmy poskytovat pro vývoj autonomních robotických systémů.

Řada zbrojařských společností si již několik let pohrává s myšlenkou jak vyvinout autonomní bojové roboty, jejichž mozkem bude umělá inteligence. Tento typ zbraní je považován za extrémně nebezpečný, a proto se technologické společnosti snaží tomutu trendu zabránit.

V minulém týdnu společnost Future of Life Institute (FLI) - organizace zaměřená na využívání technologií pro podporu života na Zemi a lidstva, zveřejnila dohodu, jejíž signatáři se zavazují k tomu, že nebudou jakkoliv podporovat vývoj smrtonosných autonomních zbraní.

„Umělá inteligence má obrovský potenciál pomáhat světu, pokud však budeme aktivně bránit jejímu zneužívání. Zbraně, které se budou moci samy rozhodovat, zda zabijí člověka, jsou stejně nepřípustné, jako zbraně atomové nebo chemické,“ uvedl v tiskové zprávě prezident FLI Max Tegmark."

Dohodu podepsalo více než 170 organizací z celého světa a zavázaly se tím k tomu, že se nebudou účastnit vývoje, výroby ani obchodu s umělou inteligencí ve prospěch autonomních zbraňových systémů.

Mezi signatáři je také útvar DeepMind, jenž je špičkovým výzkumným týmem společnosti Google. Společnost byla nedávno kritizována za uzavření dohody s ministerstvem obrany USA. V červnu společnost Google slíbila, že smlouva již nebude obnovena.

Podobné dohody jsou určitě dobrým krokem k udržitelnosti této technologie pro dobré účely, ale i kdyby se všechny národy světa dohodly na zákazu smrtících autonomních zbraní, nemůže to zastavit jednotlivce nebo vlády některých států, aby v tajnosti ve vývoji zbraní pokračovali. Dále čtěte: (Technologický institut vyvíjel zbraně s umělou inteligencí. Odborníci s ním ukončili spolupráci).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít