Američané přichází s námořní revolucí. Plavidlo Sea Hunter dokáže nevídané věci
Americká vojenská výzkumná agentura DARPA vyvinula v rámci projektu ACTUV prototyp autonomního plavidla, jehož úkolem bude monitoring oceánů a vyhledávání cizích podvodních plavidel. Prototyp, jehož vývoj stál desítky milionů dolarů, je nyní připraven ke službě.
Unikátní plavidlo dokončilo zkoušky již koncem ledna letošního roku a bylo předáno k dalšímu stupni vývoje. Námořní dron je ovládán dálkově z pevniny, jediným omezením je energie v bateriích a množství paliva, přesto ale může oceány křižovat až 3 měsíce v kuse.
Sea Hunter, známý také jako Class III USV (Unmanned Surface Vessel), dokáže překonat vzdálenost 19 000 km bez nutnosti návštěvy loděnice. Hlavní výhodou autonomního plavidla jsou nízké provozní náklady. Denní režie plavidla tvoří pouhý zlomek toho, co stojí provoz běžných plavidel.
Plavidlo je dlouhé 40 m a dokáže vyvinout rychlost až 50 km/h. Plavidlo je navrženo jako trimaran. Je totiž složeno z jednoho hlavního a dvou postranních trupů, jež jsou k němu připojeny postranními nosníky.
Do aktivní služby by mohl Sea Hunter vstoupit již koncem tohoto roku. Americká armáda poptávala tuto technologii v souvislosti s rostoucí hrozbou, kterou představují nepřátelské ponorky pro povrchové lodě (čtěte: Rusové plánují vyzvednutí svých potopených jaderných ponorek ze dna moří).
Americké námořnictvo předpokládá, že pokud se autonomní plavidlo v praxi osvědčí, v budoucnu jich bude mít mnohem více. Americké námořnictvo má v úmyslu využívat plavidla jako je Sea Hunter pro řadu různých úkolů včetně protiponorkových a zpravodajských operací.