Technologický institut vyvíjel zbraně s umělou inteligencí. Odborníci s ním ukončili spolupráci

 Vojenství 
08. dubna 2018 08:22 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Jihokorejský institut překročil etickou hranici a je bojkotován Shutterstock
Přední světoví experti v oblasti umělé inteligence ukončili spolupráci s jihokorejským technologickým institutem, který podezírají z účasti na vývoji zbraní s umělou inteligencí. Pracovníci institutu údajně vyvíjeli válečné stroje poháněné umělou inteligencí.

Letos v únoru otevřel KAIST společně s jihokorejskou firmou pro výrobu kazetové munice Hanwha Systems nové centrum pro vývoj logistických systémů, navigace bezpilotních podmořských plavidel, sledovacích zařízení a dalších technologií využívajících umělou inteligenci. Odorníci však nad touto činností požadují stálý dohled, šéf institutu Šin Song-čchul to však odmítá.

Boj proti jihokorejského institutu organizuje profesor Toby Walsh z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney. „Pokud budou samostatně fungující zbraně vyvinuty, umožní to, aby byly válečné konflikty rychlejší, smrtelnější a měly dosud nevídaný rozsah," uvedl Walsh.

Umělá inteligence je v hledáčku mnoha světových armád, uvádí vědec Greg Allen, který je spoluautorem velké studie, která řeší právě tento problém. Americká armáda financuje, testuje a využívá různé formy strojové inteligence už řadu let. V roce 2001 dokonce Kongres nařídil, aby byla do roku 2015 třetina vojenských vozidel autonomních.

Studie uvádí, že rychlé nasazení vojenských technologií s umělou inteligencí zvýrazní roli USA jako nejsilnější armády světa. Chytřejší, obratnější a rychlejší roboti by mohli podporovat vojáky a zlepšovat akceschopnost armád při pozemních operacích, jakou jsou ty v Iráku nebo Afghánistánu. Hlavní výhodou zatím je, že takové mise si vyžádají méně lidských sil – a řada z nich se možná již brzy obejde zcela bez nasazení lidí.

Zaměstnancům společnosti Google se také nelíbí spolupráce jejich zaměstnavatele na armádních projektech. Otevřeným dopisem společnost vyzvali, aby spolupráci s armádou na projektu, jehož cílem je využití umělé inteligence ke zpřesnění náletů bezpilotních letounů, ukončila. Umělá inteligence Google by měla obrazové záznamy z bojiště či z místa náletu analyzovat a úder tím zefektivnit (čtěte: Umělá inteligence Google slouží v armádě. Vyvolává to obavy).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím