Nejsilnější laserová zbraň současnosti má 300 kilowattů a Američané ji již mají ve své výzbroji

 Vojenství 
21. září 2022 07:36 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Američané mají velmi výkonný laser pro pozemní použití Lockheed Martin / volný zdroj
Laserové zbraně nejsou technologicky tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vyvíjejí se už řadu let a ne vždy to jde podle plánu. Přesto mají Američané v současnosti to nejsilnější, co v současné době na poli laserových zbraní existuje.

Společnost Lockheed Martin americké armádě právě dodala laser o výkonu 300 kilowattů, který je schopen zasahovat různé cíle. Sestává samozřejmě z energetické jednotky, laserového generátoru, slučovače paprsků, zaostřovací jednotky, zaměřovacího systému a dalších subsystémů, které dohromady tvoří velmi účinnou zbraň.

Hlavním systémem je ale logicky pevnolátkový laser, jehož výkon se podařilo vyšroubovat až na 300 kilowattů. Jen pro představu, jde o pětinásobek výkonu taktického laseru HELIOS, který na konci léta dostalo americké námořnictvo pro své válečné lodě.

Právě navýšení výkonu tohoto laseru znamená, že tato laserová zbraň bude schopna zasahovat větší množství různých cílů, a to samozřejmě platí i pro větší vzdálenosti. Laser je sice výkonný, ale také poměrně velký, což je další úkol pro Lockheed Martin. V budoucnu bude potřeba laserové zbraně navrhovat tak, aby byly menší a lehčí, a daly se tak nasadit jak na pozemních, tak námořních a jednou také na vzdušných platformách.

Teď bude laser HELSI každopádně testován jako pozemní, vysokoenergetický laserový systém. Jak ukazuje fotografie, zatím je to na tahači přepravovaná zbraň o velikosti přepravního kontejneru, což znamená, že právě její velikost omezuje její použití zatím pouze pro pozemní účely.

V krátké budoucnosti by ale měla armáda dostat také malý, padesátikilowattový laser, který půjde namontovat na obrněná vozidla Stryker. A pracuje se také na doslova maličkém, dvacetikilowattovém laseru, který by pro změnu byl intergrován do bojových vozidel pěchoty. Zdá se tedy, že americká armáda chce být brzy po zuby ozbrojena samými laserovými zbraněmi. Laserové zbraně mají totiž jednu obrovskou výhodu. Pálí na cíl, aniž by po jejich zásahu vznikaly vedlejší ztráty.

Dosud tedy byla největším pokrokem dodávka laserové zbraně HELIOS pro americké námořnictvo, které chce tyto systémy namontovat na všechny své stávající válečné lodě. HELIOS je zbraň o výkonu 60 kilowattů a na amerických válečných lodích má být nasazena jako operační taktický systém, který lze plně integrovat do operací na lodi. Stejně jako ostatní laserové zbraně dokáže HELIOS promítnout paprsek rychlostí světla proti více cílům za cenu přibližně jednoho dolaru za výstřel, což je samozřejmě velmi levné, a pokud má systém neomezený přístup k energii, pak mu, zjednodušeně řečeno, také nikdy nedojde munice a může pálit prakticky nepřetržitě. A to je na lodích skutečně možné.

Kde se HELIOS liší, je to, že může být použit nejen k ničení cílů, ale také k oslnění optických senzorů a odražený paprsek může sbírat data na velké vzdálenosti pro zpravodajství a špionáž, takže je velmi pravděpodobné, že se HELIOS stane na amerických lodích velmi klíčovou zbraní. Proto je také víc, než pravděpodobné, že tato laserová zbraň se v budoucnu objeví nejen na amerických válečných lodích, ale také na těch, které pracují jako zpravodajské lodě.

Laserovou zbraní se před několika měsíci chlubilo také Rusko. Tehdy tvrdilo, že jeho rozestavěné zařízení Kalina bude mít tak silný laser, že bude schopné sestřelovat satelity z nízké oběžné dráhy Země. Ale samozřejmě, jako vždy u Ruska, nejde tuto informaci nijak ověřit, navíc při složitosti vývoje laserových zbraní by muselo být Rusko technologicky minimálně o jednu generaci napřed, což je krajně nepravděpodobné.

Autorský článek, další zdroj: New Atlas

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít