Americká armáda dostane do výzbroje unikátní dron Valkyrie

 Vojenství 
19. července 2018 08:31 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dron Valkyre bude sloužit jako podpora leteckých misí Internet
Letos dostanou americké vzdušné síly do výzbroje nového pomocníka. Bude jím dron Valkyrie, který bude sloužit jako podpora vzdušných misí. Americká armáda vidí dron XQ-58A Valkyrie jako dobrou možnost, jak rozšířit svou leteckou flotilu.

Americké letectvo dostane koncem roku v rámci testování nový dron XQ-58A Valkyrie, který rozšíří stávající flotilu bezpilotních strojů. Za vývojem dronu stojí společnost Kratos, se kterou americké ministerstvo obrany uzavřelo před několika lety kontrakt na vývoj nízkonákladových bezpilotních letounů.

Dron XQ-58A byl vyvinut za účelem doprovodu letounů s lidskou posádkou, aby pomáhal s eliminací nepřátelských letadel. Tyto autonomní stroje tak například mohou zničit nepřátelskou vzdušnou obranou ještě před průletem konvenčních letounů a zachránit tak lidskou posádku.

Unikátní dron bude schopen vyvinout rychlost až Mach 0,9 a měl by mít dolet přibližně 1,500 námořních mil. Jeho výzbrojí může být dvojice bomb GBU-39 nebo lehký kanón. Letoun bude velmi snadno manévrovatelný za účelem vyhýbání se nepřátelským raketám.

Armádní dron měří na délku 9 metrů a rozpětí křídel má 8 metrů. Užitečné zatížení stroje by mělo být 270 kilogramů. Letadlo je také navrženo tak, aby co nejvíce nepříteli stěžovalo jeho zjištění radarem.

Přestože je XQ-58A vnímán spíše jako technologický demonstrátor, v praxi může být skutečně užitečným pomocníkem. Americká armáda by měla první stroj začít zkoušet ke konci letošního roku. Dále čtěte: (Vzdušné monstrum bude hlídat hranice evropského kontinentu).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít