Čína buduje množství ponorek vybavených jadernými zbraněmi. Experti vědí, proč

 Vojenství 
27. října 2018 12:37 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Čína přesouvá své jaderné zbraně do útrob ponorek Internet
Čína staví jednu jadernou ponorku za druhou ve snaze získat náskok před USA a Ruskem. Podle expertů, kteří se zabývají kontrolou zbrojení jednotlivých států, Čína přesouvá svůj jaderný arsenál na moře, aby zabránila jeho případnému zničení nepřátelským útokem na raketová sila. Jaderný arsenál na moři také zvyšuje efektivitu odvetného úderu.

Čína má na rozdíl od Ruska a USA poměrně jednoduchou jadernou strategii. Jaderné zbraně má tato velmoc výhradně pro obranné účely. Na rozdíl od Ruska a USA, které disponují několika tisíci jadernými hlavicemi, je však Čína s několika stovkami stále pozadu.

Světoví experti zabývající se dohledem nad zbrojením jednotlivých států v poslední době, evidují zvýšenou aktivitu Číny v oblasti produkce a jaderného zbrojení ponorek. Tento fakt je pravděpodobně způsoben snahou Číny ochránit svůj jaderný arsenál v případě bleskového útoku na svá raketová sila.

Čína má dostatek jaderných zbraní na zničení amerického kontinentu, ovšem pouze za předpokladu, že dokáže potenciál těchto zbraní maximálně využít. Dnes je většina jaderných zbraní Číny instalována na mezikontinentálních balistických raketách v utajovaných silech a na mobilních odpalovačích.

Pouze 48 hlavic je instalováno na balistických raketách typu 094A, které jsou určeny pro odpal z ponorek. Čínské námořní jaderné síly pak tvoří čtveřice jaderných ponorek třídy Jin, z nichž každá je vybavena 12 jadernými raketami. Díky tomu může vždy minimálně jedna z ponorek zůstat v pohotovosti a ihned tak zahájit odvetný úder.

Nová expertní zpráva Centra pro globální politiku Carnegie uvádí, že Peking vyvíjí neznámý počet nových jaderných ponorek. Minimální počet těchto ponorek je odhadován na čtyři, aby Čína dokázala udržet na základně alespoň jednu v pohotovosti.

Podle zprávy je také pravděpodobné, že Čína rozebírá své balistické mezikontinentální rakety a přestavuje jaderné hlavice pro rakety určené pro ponorky. Čína totiž dobrovolně přestala vyrábět jaderný materiál pro výrobu zbraní a podle expertů je nepravděpodobné, že by pro nové ponorky dohodu porušila.

Čína má dlouhodobě obavy z americké balistické protiraketové obrany na Aljašce, která má ochránit zemi před útoky ze zemí, jako je Severní Korea nebo Írán. Američané by tuto základnu mohli nadále zvětšovat a Čína tomu chce podle expertů zabránit zvyšováním námořní jaderné síly. Dále čtěte: (Americký výrobce představil nový motor pro nadzvuková letadla).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda