Projekt na záchranu oceánu odstartoval. Likviduje gigantickou plastovou skvrnu

 Technologie 
26. října 2018 09:26 / Lukáš Bauer
  3
📷
1 fotografie v galerii
Ocean Cleanup je důležitý projekt pro záchranu našich světových vod Internet
Dlouho očekávaný projekt Ocean Cleanup, který má za cíl zlikvidovat obrovské plovoucí ostrovy z plastů na několika místech světového oceánu, začal svou první fázi. Na místo největší z těchto skvrn v Tichém oceánu již dorazilo první zařízení na likvidaci plovoucího plastu.

Projekt Ocean Cleanup byl po několika letech příprav oficiálně zahájen tuto středu, kdy na místo obrovské plastové skvrny v severní části Tichého oceánu dorazil první z celkem šedesáti systémů na likvidaci plovoucího plastu. Cílem projektu je zlikvidovat všechen plovoucí převážně plastový odpad na několika místech světového oceánu.

„Čištění oficiálně začalo,“ uvedli organizátoři projektu Ocean Cleanup na svých stránkách. Jedná se o pilotní část projektu, kterou zahájil první ze systémů. Postupně se k němu budou přidávat další a vedení projektu počítá s tím, že do roku 2020 by na místě mohlo působit až šedesát stejných souprav.

Plastový odpad ve vodách světových oceánů představuje vážný problém. Nedávná studie totiž upozorňila na fakt, že většina živočichů v oceánu obsahuje takzvané mikroplasty, které se dostávají do potravního řetězce.

Systém Ocean Cleanup vyplul počátkem října do Tichého oceánu a po dobu jednoho měsíce byl podroben pečlivým zkouškám. Po jejich dokončení se vypravil na 1500 kilometrů dlouhou cestu k místu, kde se hromadí v oceánu plovoucí plast. 

Zařízení na sběr plastů je složeno ze dvou částí. První část tvoří šest set metrů dlouhý plovák ve tvaru U, který zachytává plovoucí plastový odpad. Druhou částí systému je speciální ponorný lem, který zachytává odpad vznášející se pod hladinou. 

Společnost Ocean Cleanup má ještě dva cíle. Zjistit, zda systém účinně shromažďuje a udržuje plasty a zda dokáže přečkat drsné počasí a ničivé prostředí oceánu. Rozšiřování bude Ocean Cleanup financovat recyklací odpadu, z něhož bude vyrábět nové produkty. Dále čtěte: (Do Mexického zálivu uniká 14 let obrovské množství ropy. Hrozí největší katastrofa v historii USA).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum