Gigantický most. Tisíce tun oceli spojují Hongkong a Macao

 Technologie 
24. října 2018 19:01 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejdelší most přes vodu na světě spojuje trojici měst Internet
Po více než devíti letech výstavby Čína oficiálně otevřela jeden z nejdelších mostů na světě, který spojuje Hongkong a Macao. Obří stavba je nejdelší mostní konstrukcí vedoucí přes moře na světě a cestu mezi třemi městy zkrátí ze tří hodin na třicet minut.

Výstavba nejdelší mostní konstrukce světa za 20 miliard amerických dolarů (449 miliard korun) je po devíti letech u konce. Čína tento týden slavnostně nejdelší most světa, který vede přes moře, otevřela. Gigantická stavba tak spojuje trojici čínských měst Hongkong-Zhuhai-Macao.

Unikátní stavba měla být původně otevřena již před dvěma lety, ale průběh výstavby zbrzdilo vyšetřování rozsáhlé korupce a také průzkum dopadů na životní prostředí. Jeho výstavbu také provázela řada incidentů, během kterých bylo zabito šest dělníků a dalších téměř tři sta jich bylo zraněno.

Nový čínský most je s celkovou délkou 55 kilometrů asi dvacetkrát delší než legendární most Golden Gate. Mostní ocelová konstrukce mostu je navržena tak, aby mohla bez problémů fungovat sto let bez větších oprav.

Most je také schopen odolat zemětřesením o síle až 8 stupňů a silným bouřím, přičemž dokáže čelit větru o rychlosti až 350 kilometrů v hodině. Zátěžovou zkouškou most prošel, když se oblastí prohnal tajfun Mangkhut, který v regionu způsobil obrovské škody.

Most je vyroben ze 420 000 tun oceli, což je ekvivalentem 60 Eiffelových věží. Mostní věže vycházejí z třech hlavních prvků z čínské historie. Samotná konstrukce mostu je pak navržena tak, aby připomínala hada.

Součástí mostu jsou dvě šestiproudové silnice a podmořský tunel o délce 6,7 kilometru, jenž spojuje dva uměle vytvořené ostrovy. Čínský most se v žebříčku nejdelších mostů světa usadil na šesté pozici. Vůbec nejdelší most na světě je totiž v Šanghaji a měří neuvěřitelných 165 kilometrů. Dále čtěte: (V Číně přišli s unikátní náhradou pouličního osvětlení).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu