Australská observatoř uprostřed pustiny zachytila záhadné signály
Observatoř ve vnitrozemí Austrálie zachytila zcela nové rychlé rádiové záblesky, které pocházejí ze zcela neznámého zdroje. Tyto rádiové signály byly zachyceny již v minulosti a vědci dokázali určit jejich zdroj, který dostal označení FRB 121102. Nově zachycené signály mají nezvyklou frekvenci a také sílu.
Podle expertů totiž tyto signály přicházejí ze zcela obrácené strany vesmíru než ty, které pozorovali v minulosti. Rychlé rádiové záblesky jsou jedním z nejzajímavějších jevů ve vesmíru. Energie, která je vytváří, je ekvivalentem energie několika stovek miliónů našich Sluncí.
Signály trvají pouhých několik milisekund a vyskytují se naprosto náhodně bez jakéhokoliv předchozího varování. To je také důvodem, proč je nesmírně těžké je zachytit. Podaří se to prakticky pouze v případě, že rádiový teleskop, jenž má poměrně malý zorný úhel, zaměřuje přesnou část vesmíru, odkud zrovna signály přicházejí.
Observatoř v Austrálii je však vybavena speciálně vyvinutým přijímačem, který umožňuje snímat mnohem širší zorné pole. Díky tomu se vědcům podařilo zachytit dvacet těchto extrémně silných rádiových signálů během jediného roku, což je nebývalý úspěch.
Podle vědců hodnoty vlnových délek signálů ukazují, že výbuchy přicházejí ze vzdálenosti nejméně 7 miliard světelných let. Jejich zdroj je však zatím neznámý a k jeho určení bude nutné provést ještě velké množství pozorování a výpočtů. Vzhledem k jejich síle se vědci domnívají, že je musí vytvářet nějaký extrémně jasný objekt. Dále čtěte: (Americká společnost představila nedílnou součást budoucí vesmírné základny Deep Space Gateway).