Australská observatoř uprostřed pustiny zachytila záhadné signály

 Technologie 
11. října 2018 13:29 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Observatoř ve vnitrozemí Austrálie zaznamenala dvacet signálů z vesmíru Internet
Rychlé rádiové záblesky (FRB), které přicházejí z hlubokého vesmíru, zachytilo už několik observatoří po celém světě. Observatoř v pustině australského vnitrozemí však zachytila nezvyklé množství těchto záhadných signálů a dokonce i nejsilnější záblesky, které kdy byly na Zemi zachyceny.

Observatoř ve vnitrozemí Austrálie zachytila zcela nové rychlé rádiové záblesky, které pocházejí ze zcela neznámého zdroje. Tyto rádiové signály byly zachyceny již v minulosti a vědci dokázali určit jejich zdroj, který dostal označení FRB 121102. Nově zachycené signály mají nezvyklou frekvenci a také sílu.

Podle expertů totiž tyto signály přicházejí ze zcela obrácené strany vesmíru než ty, které pozorovali v minulosti. Rychlé rádiové záblesky jsou jedním z nejzajímavějších jevů ve vesmíru. Energie, která je vytváří, je ekvivalentem energie několika stovek miliónů našich Sluncí.

Signály trvají pouhých několik milisekund a vyskytují se naprosto náhodně bez jakéhokoliv předchozího varování. To je také důvodem, proč je nesmírně těžké je zachytit. Podaří se to prakticky pouze v případě, že rádiový teleskop, jenž má poměrně malý zorný úhel, zaměřuje přesnou část vesmíru, odkud zrovna signály přicházejí.

Observatoř v Austrálii je však vybavena speciálně vyvinutým přijímačem, který umožňuje snímat mnohem širší zorné pole. Díky tomu se vědcům podařilo zachytit dvacet těchto extrémně silných rádiových signálů během jediného roku, což je nebývalý úspěch.

Podle vědců hodnoty vlnových délek signálů ukazují, že výbuchy přicházejí ze vzdálenosti nejméně 7 miliard světelných let. Jejich zdroj je však zatím neznámý a k jeho určení bude nutné provést ještě velké množství pozorování a výpočtů. Vzhledem k jejich síle se vědci domnívají, že je musí vytvářet nějaký extrémně jasný objekt. Dále čtěte: (Americká společnost představila nedílnou součást budoucí vesmírné základny Deep Space Gateway).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum