Revoluční řešení? Obrovské množství odpadu na oběžné dráze bude možná brzy minulostí
Evropská kosmická agentura (ESA) v roce 2017 zveřejnila, že na oběžné dráze se nachází téměř dvacet tisíc různě velkých kusů odpadu o váze až 8 200 tun. Toto stále se zvětšující množství odpadu ve vesmíru může v budoucnu znamenat vážný problém pro vesmírné lety, a proto ve světě vzniká hned několik technologií pro jeho likvidaci.
Mezinárodní výzkumný projekt Japonska a Austrálie nabízí nové řešení v podobě iontového paprsku (IBS). Technologie je zatím stále spíše teoretická, jelikož byla představena v roce 2012, ale dosud neexistuje zařízení, které by s její pomocí pracovalo. Původně byla technologie navržena pro deformaci asteroidů bez nutnosti fyzického kontaktu, přičemž generátor měl být zásobován z motorů kosmické lodi.
Původní koncepce chtěla využívat plazmového paprsku udržovaného několika pohonnými systémy k vychýlení oběžných drah velkých asteroidů, které představují potencionální nebezpečí. Experti se domnívají, že stejným způsobem by mohl systém do atmosféry nasměrovat i odpad na oběžné dráze a nechat ho tak shořet.
„Pokud by tento systém na likvidaci odpadu fungoval, bude se jednat o naprosto revoluční řešení tohoto problému,“ uvedl v tiskové zprávě profesor Kazunori Takahashi z univerzity Tohoku v Japonsku.
Pro vyřešení několika fyzikálních problémů vědci chtějí využít speciální dvouvrstvý iontový urychlovač k potřebné stabilizaci paprsku. V laboratorních podmínkách vykazoval tento systém vysokou účinnost, bude ale potřeba nejdříve sestrojit skutečné zařízení a vyzkoušet ho ve vesmíru. Dále čtěte: (Evropská kosmická agentura oslavila jubilejní start rakety Ariane-5).