Revoluční řešení? Obrovské množství odpadu na oběžné dráze bude možná brzy minulostí

 Technologie 
29. září 2018 15:58 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na oběžné dráze je velké množství vysloužilých družic a dalšího odpadu Internet
Na oběžné dráze kolem Země je dnes obrovské množství nejrůznějšího odpadu od vysloužilých družic až po vybavení kosmonautů. Odpadu je na orbitě již tolik, že by v budoucnu mohl znamenat velký problém během kosmických letů. Nedávno byla otestována první družice se speciální sítí, která dokáže odpad zachytit, a nyní byl zahájen projekt, který bude odpad likvidovat plazmovými paprsky.

Evropská kosmická agentura (ESA) v roce 2017 zveřejnila, že na oběžné dráze se nachází téměř dvacet tisíc různě velkých kusů odpadu o váze až 8 200 tun. Toto stále se zvětšující množství odpadu ve vesmíru může v budoucnu znamenat vážný problém pro vesmírné lety, a proto ve světě vzniká hned několik technologií pro jeho likvidaci.

Mezinárodní výzkumný projekt Japonska a Austrálie nabízí nové řešení v podobě iontového paprsku (IBS). Technologie je zatím stále spíše teoretická, jelikož byla představena v roce 2012, ale dosud neexistuje zařízení, které by s její pomocí pracovalo. Původně byla technologie navržena pro deformaci asteroidů bez nutnosti fyzického kontaktu, přičemž generátor měl být zásobován z motorů kosmické lodi.

Původní koncepce chtěla využívat plazmového paprsku udržovaného několika pohonnými systémy k vychýlení oběžných drah velkých asteroidů, které představují potencionální nebezpečí. Experti se domnívají, že stejným způsobem by mohl systém do atmosféry nasměrovat i odpad na oběžné dráze a nechat ho tak shořet.

„Pokud by tento systém na likvidaci odpadu fungoval, bude se jednat o naprosto revoluční řešení tohoto problému,“ uvedl v tiskové zprávě profesor Kazunori Takahashi z univerzity Tohoku v Japonsku.

Pro vyřešení několika fyzikálních problémů vědci chtějí využít speciální dvouvrstvý iontový urychlovač k potřebné stabilizaci paprsku. V laboratorních podmínkách vykazoval tento systém vysokou účinnost, bude ale potřeba nejdříve sestrojit skutečné zařízení a vyzkoušet ho ve vesmíru. Dále čtěte: (Evropská kosmická agentura oslavila jubilejní start rakety Ariane-5).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Kostka se vrací na televizní obrazovku

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...