Revoluční řešení? Obrovské množství odpadu na oběžné dráze bude možná brzy minulostí

Na oběžné dráze je velké množství vysloužilých družic a dalšího odpadu
 Technologie 
29. září 2018 15:58 / Internet
  2   0
Na oběžné dráze kolem Země je dnes obrovské množství nejrůznějšího odpadu od vysloužilých družic až po vybavení kosmonautů. Odpadu je na orbitě již tolik, že by v budoucnu mohl znamenat velký problém během kosmických letů. Nedávno byla otestována první družice se speciální sítí, která dokáže odpad zachytit, a nyní byl zahájen projekt, který bude odpad likvidovat plazmovými paprsky.

Evropská kosmická agentura (ESA) v roce 2017 zveřejnila, že na oběžné dráze se nachází téměř dvacet tisíc různě velkých kusů odpadu o váze až 8 200 tun. Toto stále se zvětšující množství odpadu ve vesmíru může v budoucnu znamenat vážný problém pro vesmírné lety, a proto ve světě vzniká hned několik technologií pro jeho likvidaci.

Mezinárodní výzkumný projekt Japonska a Austrálie nabízí nové řešení v podobě iontového paprsku (IBS). Technologie je zatím stále spíše teoretická, jelikož byla představena v roce 2012, ale dosud neexistuje zařízení, které by s její pomocí pracovalo. Původně byla technologie navržena pro deformaci asteroidů bez nutnosti fyzického kontaktu, přičemž generátor měl být zásobován z motorů kosmické lodi.

Původní koncepce chtěla využívat plazmového paprsku udržovaného několika pohonnými systémy k vychýlení oběžných drah velkých asteroidů, které představují potencionální nebezpečí. Experti se domnívají, že stejným způsobem by mohl systém do atmosféry nasměrovat i odpad na oběžné dráze a nechat ho tak shořet.

„Pokud by tento systém na likvidaci odpadu fungoval, bude se jednat o naprosto revoluční řešení tohoto problému,“ uvedl v tiskové zprávě profesor Kazunori Takahashi z univerzity Tohoku v Japonsku.

Pro vyřešení několika fyzikálních problémů vědci chtějí využít speciální dvouvrstvý iontový urychlovač k potřebné stabilizaci paprsku. V laboratorních podmínkách vykazoval tento systém vysokou účinnost, bude ale potřeba nejdříve sestrojit skutečné zařízení a vyzkoušet ho ve vesmíru. Dále čtěte: (Evropská kosmická agentura oslavila jubilejní start rakety Ariane-5).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V atmosféře jednoho z měsíců existují bouře a deště jako na Zemi. Vědci získali první důkazy

Dům a zahrada

Pořizujeme nové dveře: Jsou lepší levé, nebo spíš pravé?

Cestování

Máte rádi dobrodružství a chcete po světě cestovat opravdu levně? Zkuste plavbu na nákladní lodi

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu