Američané odčerpávají olej z radioaktivního vraku. Představuje časovanou bombu

 Vojenství 
22. září 2018 12:55 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Potopená radioaktivitou zasažená loď představuje vážné nebezpečí Internet
Po skončení druhé světové války získaly USA jako válečnou kořist těžký německý křižník Prinz Eugen, který byl chloubou třetí říse. Toto válečné plavidlo bylo poté využito během zkoušek jaderných bomb u atolu Bikini. Těžce zasažený radioaktivitou byl křižník po roce 1946 potopen. Američané z lodi začali odčerpávat radioaktivní olej, protože se obávají nebezpečí jeho úniku.

Krátce po skončení druhé světové války, v červenci 1946, Američané vytvořili jednu z největších flotil v historii. Pod vedením letadlové lodi USS Saratoga se vydala osmdesátičlenná skupina plavidel včetně japonské bitevní lodi Nagato a těžkého německého křižníku Prinz Eugen do kotviště na Marshallových ostrovech, kde Američané testovali jaderné zbraně.

Vztahy mezi USA a Sovětským svazem byly velmi napjaté a Američané chtěli provést experiment, aby zjistili, jaké škody mohou jaderné zbraně napáchat na obrovských bitevních plavidlech. Právě k těmto zkouškám měla posloužit obrovská flotila vysloužilých lodí. Američané plavidla podrobili dvojici zkoušek s názvem Test Able a Test Baker, které simulovaly jaderný útok na přístav.

Německý těžký křižník Prinz Eugen byl jedním z největších lodí německého námořnictva, která několikrát doprovázela obří bitevní loď Bismarck. Toto mohutné plavidlo přežilo oba atomové výbuchy pouze se zlomeným stožárem. Pozdější průzkum plavidla však ukázal obrovské zamoření radioaktivitou a plavidlo muselo být zlikvidováno.

Po počátečních pokusech o dekontaminaci Američané křižník odtáhli k atolu Kwajalein, kde se později převrátil a potopil. Dnes je loď viditelná těsně u pobřeží ostrova Enubuj vzhůru nohama v mělké vodě a její lodní šroub je nad hladinou. V roce 1974 americká armáda varovala, že z lodi nebyl odčerpán radioaktivní olej a hrozí jeho únik, pokud nebude nejpozději během třiceti let přečerpán.

USA proto zahájily operaci s dvojicí plavidel USNS Salvor a ropným tankerem Humber, které nyní kotví přímo nad vrakem. Experti odhadují, že na palubě Prinz Eugen zbývá přibližně 2767 tun oleje. Po lokalizaci zásobníků oleje budou potápěči instalovat speciální ventily, kterými bude olej z vraku odčerpán. Loď ukrývá nejméně 143 vnějších nádrží podél stěny trupu a dalších 30 uvnitř lodi.

Podobná operace byla provedena v roce 2003 s cílem odstranit ropu z potopeného vraku lodi amerického námořnictva USS Mississinewa, který byl během druhé světové války potopen japonským torpédem. Dále čtěte: (Těžký tahač Škoda měl převážet dělostřelecké granáty. Navrhl ho Ferdinand Porsche).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky