Ztracené americké letadlo z druhé světové války bylo nalezeno hluboko pod ledem Grónska

Lockheed p-38 Lightning byl objeven pod vrstvou ledu v Grónsku
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
08. září 2018 12:27 / Wikipedia
  14   5
V roce 1942 vzlétla z americké základny eskadra několika vojenských letadel, která se vydala na dlouhou cestu ke Spojenému království. Skupinu, která byla součástí operace Bolero na podporu evropského kontinentu, však zastihlo nepříznivé počasí a byla nucena přistát na území Grónska. Jedno z těchto dávno zapomenutých letadel bylo objeveno hluboko pod ledem.

15. července 1942 vzlétla eskadra dvou bombardérů B-17 a šesti stíhaček P-38 z letecké základny Presque Isle v Maine na dalekou cestu do Spojeného království. Skupina, kterou tvořilo celkem 25 členů posádky, byla součástí operace Bolero, která měla podpořit počet spojeneckých letadel v Evropě. Mezi červnem 1942 a lednem 1943 se zrádnou severní cestou přes Grónsko úspěšně do Evropy dostalo téměř 700 letadel.

Osm letounů, které vzlétly 15. července, se však do Spojeného království nikdy nedostalo. V době, kdy skupina přelétala nad ledovým Grónskem, zastihla ji silná sněhová bouře. Díky nepříznivému počasí, dezorientaci a nízkému stavu paliva byla skupina nucena nouzově přistát. Přestože všichni členové posádky byli zachráněni, jejich letouny zůstaly navždy ztraceny v ledu.

O více než 75 let později tým expertů, který se do ledového Grónska vydal hledat pozůstatky takzvané „ Ztracená perutě“, ohlásil objev jedné ze stíhaček P-38, která se nachází asi 90 metrů pod ledem. Expedice vojenský letoun z druhé světové války objevila s pomocí speciálního dronu vybaveného radarem, který dokáže lokalizovat objekty ukryté hluboko v ledu.

Tým následně provedl vrt pomocí tepelné sondy pro potvrzení, že se skutečně jedná o vojenský letoun. V hloubce okolo sta metrů byl odebrán vzorek červené kapaliny, která byla později identifikována jako 5606, což je označení pro hydraulickou kapalinu používanou v období druhé světové války v amerických letadlech.

Po dalším ohledání nálezu se tým domnívá, že se jedná o stíhací letoun P-38, který pilotoval vojenský pilot Robert Wilson. Expedice v současné době připravuje plány na vyzvednutí historického letounu. Letoun by mohl být vyzvednut stejnou metodou jako letadlo s přezdívkou „Glacier Girl“, které bylo z ledu vyproštěno v roce 1992. Během této operace vědci použili speciální tepelný generátor pro roztavení ledu, který vytvořil šachtu, z níž bylo letadlo následně demontováno a vyzvednuto na povrch. Dále čtěte: (Vědci vyvinuli unikátní technologii. Umožní komunikaci ponorek a letadel).  

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V atmosféře jednoho z měsíců existují bouře a deště jako na Zemi. Vědci získali první důkazy

Dům a zahrada

Pořizujeme nové dveře: Jsou lepší levé, nebo spíš pravé?

Cestování

Máte rádi dobrodružství a chcete po světě cestovat opravdu levně? Zkuste plavbu na nákladní lodi

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu