Robot Oportunity se stále nehlásí. Nejdéle trvající mise na Marsu je zřejmě ztracena

 Technologie 
28. srpna 2018 13:08 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Robot Oportunity je od 10. června v nouzovém režimu NASA
Globální prachová bouře na Marsu začala počátkem června letošního roku. Krátce poté se odmlčel jeden ze dvou robotů NASA, kteří na Marsu působí. Došla mu totiž elektrická energie, kterou dobíjí ze slunečního záření, a přepnul se proto do nouzového režimu. NASA stále marně čeká na odezvu a experti spekulují, že nejdéle trvající mise na rudé planetě skončila.

Robotické vozítko Oportunity o velikosti menšího automobilu, které svou misi zahájilo v červnu 2003, je stále nezvěstné. Rover se přepnul do nouzového režimu během silné prachové bouře, která na rudé planetě zuřila dva měsíce. Vozítko Oportunity na Marsu přistálo v roce 2004, přičemž jeho mise byla plánována na pouhé tři měsíce. Na Marsu nakonec strávilo dlouhých patnáct let a nyní se zdá, že jeho mise je u konce.

Globální prachovou bouři na Marsu přitom Oportunity již přečkal před několika lety. Tyto prachové bouře, které Mars zahalí do červené mlhy, se na planetě objevují pravidelně v horizontu několika let. Tato bouře byla však jednou z nejintenzivnějších, kterou vědci na Marsu zpozorovali.

Nepříznivé počasí na Marsu způsobilo, že na jeho povrch nedopadalo téměř žádné světlo, které Oportunity potřebuje k dobíjení svých baterií. Po několika dnech v bouři začala robotovi docházet energie a byl nucen se přepnout do nouzového režimu. V takovém případě se udržují při životě pouze hodiny, které jsou naprogramovány tak, aby v určeném intervalu zapnuly přístroj na měření energie. Pokud naměří nedostatek, celý cyklus se opakuje, dokud mají baterie energii na provoz hodin.

Bohužel je podle inženýrů NASA velice pravděpodobné, že solární panely roveru jsou pokryté tenkou vrstvou prachu, který výrazně snižuje schopnost robota své baterie dobít. V neprospěch celé situace také přispívá stáří baterií, které za sebou mají již patnáct let provozu, přestože nedávno NASA zveřejnila informaci, že baterie jsou stále v poměrně dobrém stavu.

Nad osudem robota lze sice pouze spekulovat, ale naděje na jeho probuzení jsou každým dnem menší. Další problém na Marsu totiž představují velice nízké teploty, které v některých oblastech dosahují až -80 stupňů Celsia.

Zejména noční teploty mohou způsobit poškození některých součástek a také zkrat v elektronických obvodech. O tento problém se starají drobná zařízení s radioaktivním plutoniem -238, které udržují obvody v teple. I tyto přístroje mají však svou životnost u konce, a proto není jisté, že fungují správně.

Pokud se tedy Oportunity skutečně z nouzového režimu neprobere, připojí se tak ke svému předchůdci, robotu Spirit, který s NASA přestal komunikovat v březnu 2010. Inženýři se se Spiritem pokoušeli navázat spojení více než rok. Dále čtěte: (Gigantický vesmírný teleskop za miliardu dolarů otevře vědcům bránu do hlubokého vesmíru).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít