Jak dostat kvalitní video a fotky na web. Za špatný výsledek často můžeme sami

 Technologie 
04. prosince 2020 11:16 / Petr Vlach
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Dostat video na web v co nejlepší kvalitě vyžaduje trochu úsilí Pixabay
Umístit videa a fotky na web dnes není díky různým službám problém. Ne vždy jsme ale s výsledkem spokojeni. Přitom si za špatný výsledek často můžeme sami.

Nahrát video či obrázek na sociální sítě je otázkou několika kliknutí. Přesto nemá úplně každý vše nastavené tak, aby byl spokojen s výsledkem.

Kvalitní nahrávka je základ, ale není všechno

Základem kvalitního videa na webu je kvalitní nahrávka. Zkušenější uživatelé různých pokročilých přístrojů obvykle vědí, jak na to, ale začínající nadšenec s mobilem má třeba možnost nahrávat ve 4K, ale řekne si, že takové rozlišení nepotřebuje. To je ale veliká chyba. I když by pak došlo ke změně rozlišení na nižší, výsledné video bude kvalitnější. Nahrávejte proto na maximum kvality všude, kde to je možné. Vedle rozlišení sledujte i počet snímků za vteřinu. Více je samozřejmě lépe. Pohyby objektů i pohyby kamerou budou plynulejší. Doporučení o nejvyšší kvalitě platí pochopitelně i pro fotky. Vedle správného nastavení snímacího zařízení je ale nutné správně nahrát videa skrze určitou streamovací službu.

Výběr umístění

Volba místa, kde bude vaše nahrávka, je už poněkud složitější. Pohybujete-li se na sociálních sítích, je přirozené, že na ně chcete nahrát své video či fotky. Ne vždy jste zde spokojeni s technickou kvalitou. Nic samozřejmě nebrání nahrání na YouTube či Vimeo, ale pak se zase ochudíte o sledovanost, protože tyto odkazy na externí zdroje sociální sítě nepropagují tolik, jako odkazy vlastní. Leda byste si ovšem za propagaci připlatili. YouTube je zdarma, Vimeo má zase vyšší kvalitu videa, ale limituje v bezplatné verzi rozsah a množství nahraných dat. Facebook může mít problém s některými typy souborů. Také kvalita bude nižší. Častěji hrozí smazání videa, jestliže síť usoudí, že jste porušili nějaká práva či omezení. Pro někoho se též může hodit Dailymotion. Budete proto muset volit podle svých preferencí, ale vždy s vědomím toho, co děláte. Zajímáte-li se především o fotky, budete moci prozkoumat úložiště jako Fotky Google, Flickr, Zonerama, Canon Irista a samozřejmě i OneDrive, Google Disc či Dropbox.

Základní triky

Jestliže používáte nejčastěji sociální síť Facebook, měli byste vědět, že pro kvalitnější video i fotky s více podrobnostmi si musíte ve své aplikaci v sekci Nastavení a Média zvolit vysoké rozlišení. Pozor na to, protože tím budete mít vyšší spotřebu dat. Jste-li datově omezeni a potřebujete nahrát víc informací, přepněte zase zpět na běžnou kvalitu.

Pro nahrávání 4K videa na YouTube volte datový tok alespoň 40 Mbit/s. U Vimea pak 48 Mbit/s. Poslat můžete pochopitelně i videa s vyšší kvalitou, ale služba si je stejně přepočítá podle svých potřeb. Jestliže máte nahrávku ve Full HD, doporučuje se provést tzv. upscale na 4K. Díky tomu zůstane technická kvalita původní nahrávky prakticky zachována.

Zajímavou volbou pro některé uživatele je nahrávání živých videí. Toto bývalo doménou Facebooku a dalších sociálních sítí, ale v poslední době uvolnil pravidla pro nahrávání i Google, takže na YouTube už může nahrávat živě každý, kdo má ověřený účet. A nepotřebujete ani tisíc odběratelů jako kdysi. Určitě se naučte vkládat odkazy na svá videa na webové stránky, které spravujete.

Doporučení na závěr

Volte umístění videa a fotek podle svých preferencí a podle zacílení. Na místě je nahrávat i do více lokací. Jednak si tak pojistíte nahrávku, ale také zvýšíte okruh lidí, ke kterým se vaše sdělení dostane. Pro firemní účely je výhodnější zvolit i placené služby, které zahrnují vyšší technickou kvalitu, případně lepší propagaci. Pokud vybíráte vhodnou techniku pro pořizování materiálů, možná se vám bude hodit článek publikovaný dříve.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu