Americké letectvo zveřejnilo nové záběry. Bombardér Lancer B-1B poprvé nese řízenou střelu umístěnou mimo letadlo

 Vojenství 
03. prosince 2020 10:08 / Mirka Malá
  3
📷
3 fotografie v galerii
Armáda chce svůj bombardér doslova přeplnit raketami Air Force photo by Ethan Wagner
Americké letectvo zveřejnilo nové záběry z testu bombardéru B-1B Lancer nesoucího novou raketu vzduch-povrch (JASSM) umístěnou vně stroje.

Test, který nezahrnoval skutečné odpálení rakety, je počátečním krokem směrem k tomu, aby bombardéry B-1B mohly nést střely JASSM na vnějších úchytech, což zvyší počet střel, které může tento bombardér nést, až o 50 procent.

Návrat k původnímu účelu bombardéru

V testu nesl bombardér B-1B pouze jednu raketu JASSM. Raketa byla připevněna k trupu hned za kokpitem. Záměrem testu bylo vyzkoušet samotné držení rakety, aby armáda měla jasno, zda je skutečně proveditelné nesení JASSM mimo letadlo.

B-1B byl totiž původně navržen jako strategický jaderný bombardér schopný nést řízené střely s jaderným zakončením na pylonech namontovaných pod letadlem. Stroj měl vždy možnost namontování bočních nosníků, ale nebyla nikdy využita a letadlo bylo nakonec přeměněno na nejaderný bombardér, aby vyhovělo závazkům smlouvy o kontrole zbraní.

Dnes je B-1B používán jako bojový letoun dlouhého doletu, který funguje jako podpora pozemních sil nebo odpaluje řízené střely. V dubnu 2018 zahájily B-1B útok raketami JASSM proti syrským zařízením na chemické zbraně.

Armáda se soustředí na Asii

Americká armáda v poslední době mění svoji strategii a od Iráku či Afghánistánu se více soustředí na hrozby z Ruska a Číny. Tato změna postoje vyžaduje ale více letounů s dlouhým doletem, stejně tak jako rakety dlouhého doletu, aby bylo možné zvládnout obrovské vzdálenosti při dosahování asijsko-pacifické oblasti a části Evropy.

Řízená střela vzduch-země AGM-158 JASSM je tak jedním z klíčových zbraňových systémů. Střely jsou poměrně velké, ale nedávný upgrade bombardéru B-1 znamená, že stroj nyní může nést až 24 raket JASSM uvnitř.

Jednou z nejlepších schopností JASSM je její dlouhý dosah. Standardní raketa JASSM má efektivní dosah 368 kilometrů, zatímco verze JASSM-ER s delším doletem má dosah prakticky až 1000 kilometrů. JASSM-XR, verze s ještě větším dosahem, která má vstoupit do výroby v roce 2024, bude schopna letět téměř 1800 kilometrů na cíl.

Dosah rakety, zejména u verzí -ER a -XR, znamená, že nosné letadlo může do značné míry vystřelit rakety mimo dosah nepřátelské protivzdušné obrany, což ho udržuje v bezpečí.

Letectvo počítá s tím, že správně upravený bombardér B-1 může nést šest až 12 střel JASSM na vnějších pylonech. To zvyšuje celkový počet raket, které B-1 unese na 30 až 36 raket, což z něj pravděpodobně udělá nejnebezpečnější stroj na světě. Dále čtěte: Nové snímky ukazují budoucnost amerických taktických jaderných zbraní.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Dům a zahrada

Udělejte radost svému mazlíčkovi. Psí a kočičí adventní kalendář zvládne vyrobit každý

Zavřít reklamu