Americké stíhací letouny budou vybaveny novými obranými lasery

 Vojenství 
10. listopadu 2017 08:59 / Lukáš Bauer
  1
📷
1 fotografie v galerii
Americké bojové letouny by měly být vybaveny útočnými lasery do roku 2021 Internet
Známá americká společnost, která se zabývá vývojem zbraňových systémů, získala kontrakt na vývoj nové laserové technologie. Obrané laserové systémy budou určeny pro výzbroj stíhacích letounů.

Kontrakt, který vyhrála společnost Lockheed Martin, je součástí programu SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator). Cílem programu je vývoj naváděných laserových parpsků pro obranu stíhacích letounů před naváděnými raketami.

Nová laserová zbraň se bude skládat ze tří subsystémů. Její součástí bude naváděcí zařízení, nosič s chladičem a samotný laser. Kompletní zbraňový systém by měl být připraven k vojenským zkouškám do roku 2021.

Starší laserové zbraně byly velmi těžkopádné. Kromě jejich velké váhy a rozměrů zbraňové systémy potřebovaly k produkci silného laserového paprsku velké množství toxických chemikálií. Dnešní lasery jsou dramaticky menší, odolnější a díky tomu jsou vhodné pro použití v letecké výzbroji.

Nový laserový systém bude určen k ochraně amerických vojenských letadel před naváděnými raketami. Nejpravděpodobnějšími budoucími nositeli defenzivního laseru budou starší letouny F-15C, F-15E Strike Eagle a F-16 Fighting Falcon.

Systém je primárně určen pro stíhací letouny, ale jeho konstrukce umožní také aplikaci na vojenská dopravní letadla, jako například C-130 Hercules, KC-135 Stratotanker nebo starší bombardéry B-52.

Rakety vzduch–vzduch dosahují vysoké rychlosti a piloti mají jen málo času k zahájení defenzivních manévrů nebo spuštění pasivní obrany. Plná automatizace a schopnost dosáhnout rychlosti světla bude v rámci sebeobrany stíhačů obrovským krokem vpřed.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Helena Vondráčková se i přes koronavirová opatření rozhodla uspořádat vánoční koncert

Styl

Největší bludy odpůrců očkování proti covidu

Dům a zahrada

Udělejte radost svému mazlíčkovi. Psí a kočičí adventní kalendář zvládne vyrobit každý

Zavřít reklamu