Tesla s úpravou za jeden a půl milionu ujede více než tisíc kilometrů

 Auto-Moto 
09. listopadu 2017 14:40 / Lukáš Bauer
  5   1
📷
2 fotografie v galerii
Holandská společnost přestavěla Teslu Model S a prodloužila její dojezd na tisíc kilometrů Internet
Holandský importér paliv upravil Teslu Model S. Elektromobil nyní ujede vzdálenost až tisíc kilometrů. Velkého zvýšení dojezdu dosáhl spojením standardních bateriových článků a palivových článků s vodíkem.

Tesla Model S je považován za první opravdu použitelný a důstojný elektrický vůz na trhu. Nejlevnější model 75D má dojezd 416 km a model 100D ujede na jedno nabití 536 kilometrů. Na elektromobil jsou to působivé hodnoty, ale stále to není příliš mnoho.

Holandská společnost se rozhodla tento problém řešit po svém a vytvořila Model S, který ujede více než tisíc kilometrů pomocí přídavných vodíkových palivových článků.

Ve výrobě elektricky a vodíkem poháněného vozu Tesla je tato společnost první na světě. Její projekt dostal dokonce i jmeno, říkají mu Projekt Hesla. K dosažení tohoto cíle však museli inženýři překonat celou řadu překážek.

Samotný systém je přitom poměrně jednoduchý. Molekuly vodíku jsou z nádrže přečerpávány do palivové komory, kde anoda odstraňuje jejich elektrony. Takto oddělené elektrony procházejí okruhem do akumulátoru a dodávají mu další elektrický náboj.

Vodík (nyní ionty) pak přechází do katody, kde se znovu spojují s elektrony a sváží se s kyslíkem, čímž vzniká voda, která vystupuje z palivového článku.

Tato neuvěřitelně výkonná přeměna umožňuje jízdu na vzdálenost až 1 000 km při plně nabité baterii a doplněné nádrži s vodíkem.

Má to ale i svá úskalí. Přeměna Tesly pro využití vodíku stojí v přepočtu téměř jeden a půl milionu korun a v druhé řadě je třeba myslet na nedostatek čerpacích stanic s vodíkem. Jedná se však o velký krok kupředu v oblasti využití vodíkových paliv v kombinaci s elektromotory.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu