Svět čeká velký souboj o titul nejrychlejšího produkčního auta. Kdy padne 500 km/h?

Koenigsegg Agera RS sice stanovil nový rychlostní rekord, ale Bugatti ani Hennessey to určitě nenechají jen tak
Loading...
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
09. listopadu 2017 09:50 / Hennessey/Bugatti
  0   0
Vypadá to, že se v blízké budoucnosti dočkáme dost zajímavého souboje o nejrychlejší auto planety. Aktuální zápis Koenigseggu Agrea RS je totiž pouze začátek.

Bugatti Chiron vzniklo s cílem postavit nejrychlejší auto světa. Jenže jak rychlé vlastně je? Hodně, určitě jede přes 400 km/h, ale kolik přesně, to se dozvíme asi až příští rok, protože Bugatti čeká na pneumatiky, které by Chironu umožnily více než 450 km/h. Do té doby se známá automobilka musí smířit s tím, že titulem „nejrychlejší sériově vyráběné auto planety“ se bude pyšnit někdo jiný.

Tím jiným modelem je Koenigsegg Agera RS. Tento model nejprve sebral Chironu prvenství ve sprintu 0 - 400 km/h a následném zastavení do nuly (a to dost výrazně), nově byla změřena jeho nejvyšší rychlost a někteří se nestačili divit. Agera RS se totiž na uzavřené silnici kdesi v Nevadě rozjela při jednom pokusu na 437,8 km/h, při druhém to bylo dokonce 457,5 km/h. Celkový průměr je 447,6 km/h. Tolik dosud žádný jiný sériově vyráběný vůz nejel.

Jak dlouho se tímto zápisem bude Koenigsegg pyšnit, to je ve hvězdách, nemuselo by to být ovšem příliš dlouho. Není to tak dávno, kdy americká společnost Hennessey světu poprvé ukázala auto pojmenované Venom F5, které se už v den světové premiéry rovnou do závodů o nejrychlejší sériový vůz na světě také přihlásilo. Cílem konstruktérů bylo vytvořit auto schopné pokořit doslova mystickou hranici 300 mil v hodině, tedy v přepočtu 482 km/h. Podle všeho zřejmě i Chiron míří se svými ambicemi právě sem. Jak se zdá, rychlost 450 km/h dnes už nikoho moc nezajímá. Možná se už brzy dočkáme pokoření hranice 500 km/h. 

Každopádně se máme na co těšit. Když uvážíme, že příští rok vyrazí ke svému pokusu jak Chiron, tak Hennessey Venom F5 a že Koenigsegg se zřejmě nevzdá bez boje, nezbývá než konstatovat, že příští rok bude dost rychlý. A to jsme ještě nezmínili plán, podle kterého by se v létě 2018 měl přepisovat také absolutní rekord mezi speciálně vyrobenými „automobily“. Bloodhound SSC je ovšem trochu jiná liga. Tahle raketa postavená na kolech totiž cílí na rychlost 1 000 mil v hodině, tedy 1 609 km/h!

Tomáš Novotný | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Meteorit, který dopadl do oblasti Michiganu, obsahuje mimozemské organické sloučeniny

Dům a zahrada

Připravte své radiátory na zimu. Důležité je správné odvzdušnění

Cestování

Opravdový poklad mezi ostrovy. Na návštěvu bez povolení ale zapomeňte

Zavřít reklamu