Projekt rychlé pozemní dopravy uvízl v mrtvém bodě

Transportní systém Hyperloop může dosáhnout téměř rychlosti zvuku
 Technologie 
16. srpna 2018 09:24 / Internet
  0   0
Rychlá pozemní doprava hyperloop měla do roku 2021 propojit slovenskou Bratislavu s Vídní. Společné memorandum podepsali představitelé Hyperloop se slovenskou stranou před dvěma lety, ale nyní se zdá, že se projekt zastavil. Podle slovenských médií se během jednání se společností Hyperloop TT objevila řada neshod, které brání pokračování spolupráce.

Projekt rychlé pozemní dopravy, která by propojila slovenskou metropoli Bratislavu s rakouskou Vídní, zkrachoval na klíčových jednáních slovenské strany se společností Hyperloop TT. Projekt se tak ocitl na mrtvém bodě, jelikož memorandum podepsané před dvěma lety mezitím vypršelo.

Společnost Hyperloop Transportation Technologies (HTT) podle slovenského úřadu několikrát měnila své investiční záměry, a tím i požadavky na spolupráci se slovenskou stranou. Nedokázala také poskytnou adekvátní odpovědi na odborné otázky v souvislosti s výstavbou.

Informace o projektu pozemní dopravy spojující rakouskou metropoli se sedmdesát kilometrů vzdálenou Bratislavou společnost HTT zveřejnila v květnu 2016. Obě metropole měla od té chvíle spojit za pět let, přičemž sedmdesátikilometrovou vzdálenost měl hyperloop překonat za osm minut.

Někteří odborníci ale byli k projektu rychlospojení Bratislavy a Vídně od počátku skeptičtí a již dříve avizovali, že je v úseku řada technických překážek, které bude nutné překonat. Vzhledem k tomu, že zástupci společnosti některé z dotazů vztahujících se k výstavbě nedokázali zodpovědět, slovenská strana se rozhodla v jednáních nepokračovat.

S projektem superrychlé pozemní dopravy přišel poprvé v roce 2013 americký vizionář Elon Musk. Pomocí stlačeného vzduchu a magnetismu se mají do potrubí s minimalizovaným třením vystřelovat speciální kapsle na přepravu lidí. Dále čtěte: (Začala druhá fáze projektu podmořského datového centra Microsoftu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu