Jak obnovit oleofobní vrstvu displeje telefonu či tabletu

 PC a Mobily 
11. srpna 2018 09:37 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Displeje telefonů a tabletů se bez oleofobní vrstvy snadno pokryjí otisky prstů Depositphotos
Telefony střední a vyšší cenové kategorie mají displeje kryté vrstvou, která odpuzuje otisky prstů. Co dělat, pokud se vrstva setře? A jak ji udržet co nejdéle? Máme dobré rady.

Oleofobní vrstva je vrstva na povrchu krycího skla mobilního telefonu nebo tabletu, která zajišťuje, že displej nebude hned upatlaný od otisků prstů a dalších nečistot. Je to skvělý vynález, který se ale postupem času stírá a nakonec přestane existovat docela. Přitom existuje několik dobrých rad, jak vrstvu udržet co nejdéle a případně existuje možnost, jak vrstvu obnovit.

Kvalitní pouzdro

Jednou z dobrých možností, jak oleofobní vrstvu udržet v dobrém stavu, je zabránit nahodilému kontaktu displeje s okolím. Pokud použijete dobré pouzdro, zejména pouzdro typu kniha, kde při vyndávání telefonu či tabletu z pouzdra nedochází ke tření o materiál pouzdra, pak ochranná vrstva vydrží na přístroji mnohem déle. A samozřejmě také déle, než když telefon nosíte jen tak v kapse.

Nečistěte displej nevhodně

Dalším důvodem rychlého opotřebení oleofobní vrstvy je časté čištění displeje. Drobné šmouhy nevadí, důležité je, aby oleofobní vrstva fungovala. Ještě horší než občasné přetření bavlnou jsou ale některé brutální způsoby čištění skel mobilů za pomoci toaletního papíru nebo dokonce rady, které se objevují na internetu, kde doporučují někteří leštění displejů pomocí jemných brusných papírů.Chystá se zákaz používání tabletů a telefonů ve školách? Více o tématu čtěte zde.

Cílem je odstranění drobných škrábanců, ale výsledkem bude zničený celý displej. Podobným nesmyslem je čištění pomocí zubní pasty, která se chová také jako brusný prostředek a oleofobní vrstvu s ní vyčistíte dokonale. Nepoužívejte ani různé roztoky a ani čistý líh. Všechny tyto prostředky ochrannou vrstvu zničí.

Obnova vrstvy

Pokud už dojde k odstranění, máte ale stále možnost vrstvu obnovit. Je třeba si zakoupit speciální přípravek, který vyjde asi na 250 Kč. Dodržíte jednotlivé kroky, které stanovil výrobce, a obnovíte vrstvu, která je založena na nanočásticích. Přípravek koupíte ve specializovaných obchodech. Po její aplikaci čekáte nejprve na zaschnutí přípravku a následně povrch předepsaným způsobem přeleštíte. Následně je dobré asi 12 hodin přístroj nepoužívat, aby se vrstva náležitě fixovala.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky