Evropská raketa vynesla na oběžnou dráhu unikátní satelit. Jaké je jeho poslání?

Evropský vesmírný satelit bude sledovat pohyb vzdušných proudů
 Technologie 
25. srpna 2018 10:14 / Internet
  0   0
Raketa Evropské vesmírné agentury vynesla na oběžnou dráhu kolem Země důležitý satelit Aeolus. Jeho posláním bude monitorovat a měřit globální vzdušné proudy v atmosféře. Jedná se o první podobnou družici na světě.

Během čtvrtečního večera odstartovala raketa Evropské vesmírné agentury (ESA) s unikátním nákladem v podobě satelitu Aeolus. Tato družice, která je jediná svého druhu na světě, bude provádět důležitá měření pohybu zemských vzdušných proudů.

Satelit se bude na oběžné dráze pohybovat ve výšce 320 kilometrů nad Zemí. Aeolus je pro měření pohybu větrů vybaven speciálním laserovým radarem, který jako jediný dokáže v této disciplíně obstát.

Unikátní mise je součástí projektu Copernicus, který vznikl v rámci spolupráce Evropské unie a Evropské vesmírné agentury. Jeho primárním cílem je předvídat a monitorovat přírodní katastrofy a poskytovat důležitá data pro prevenci škod.

Projekt má také vylepšit kvalitu předpovědí počasí a přispět k dlouhodobému zkoumání klimatu.

Zejména tropické větry jsou v současné době velice špatně sledované, jelikož v řadě států schází dostatek meteorologických stanic. Družice nese sofistikovaný přístroj pojmenovaný Aladin, jenž funguje na bázi unikátní laserové technologie, která dokáže určovat přesné parametry jednotlivých vzdušných proudů na Zemi.

Vývoj satelitu trval šestnáct let. Zprovozněn by měl být počátkem příštího roku, přičemž doba trvání jeho mise je plánována na tři roky. Dále čtěte: (Gigantický vesmírný teleskop za miliardu dolarů otevře vědcům bránu do hlubokého vesmíru).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hromadné vyhynutí mořských živočichů je na obzoru, voda okolo rovníku je příliš horká

Dům a zahrada

Pokud si chcete založit zahradní jezírko, dejte si pozor. Ryby z volné přírody do něj nesmí

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu