Facebook bude mít svoji digitální měnu. Bohaté země ji však chtějí regulovat
Novinka je zacílena na uživatele Facebooku, a to včetně firem. Prozatím ji má využívat jen omezený počet uživatelů. Kryptoměna se jmenuje libra, lidé s ní budou od roku 2020 moci platit v aplikacích, které firma Facebook provozuje. Vedle samotné sociální sítě tedy také v chatovacích aplikacích Messenger a WhatsApp.
Podle dostupných informací k měně navíc přibude i virtuální peněženka zvaná Calibra.
Libra vyvolala vlnu touhy po regulaci
Již delší dobu se tlačí na to, aby kryptoměny podléhaly nejvyšším regulačním standardům, protože jinak nikdo neví, zda nejsou využívány třeba k praní špinavých peněz. Před několika dny se na tom shodli na summitu ve Francii ministři financí skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7.
Podle agentury Reuters se dohodli mimo jiné na tom, že se budou zabývat daňovými problémy, které digitální ekonomika přináší. Setkání se uskutečnilo v době rostoucí globální hospodářské nejistoty způsobené obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou. Hrozí totiž, že zpomalení globálního obchodu podkope dlouhotrvající oživení.
Jednání však jednoznačně dominoval právě zmíněný plán Facebooku zavést vlastní digitální měnu. Nejznámější sociální síť totiž přišla se svým nápadem v době, kdy mezi politiky narůstají obavy z přílišného vlivu velkých technologických firem a jejich snahy o vstup do oblastí, o kterých dosud rozhodovaly vlády. To je příklad právě vydávání tohoto druhu měn.
Kanadský ministr financí Bill Morneau uznal, že nové technologie mohou přinést výhody. Lidé však podle něj nechtějí pouze to, aby vše bylo levné, ale aby to bylo i bezpečné.
Na světě nemá vlastní účet přes miliardu lidí
Facebook svou novinkou cílí hlavně na obyvatele zeměkoule, kteří nemají bankovní účet a kterých je 1,7 miliardy. Podle odhadů totiž asi jedna miliarda z nich používá chytrý telefon a v něm internet.
Mark Zuckerberg přitom už na začátku loňského roku řekl, že se pokusí pochopit kryptoměny a systém fungování decentralizovaných databází. Jeho záměrem nejspíš bylo uvést Facebook do světa globálních plateb a internetového obchodu.
Co je to kryptoměna?
Kryptoměna je, jak již bylo zmíněno, digitální platidlo. Hlavní vlastností „správné“ kryptoměny je fakt, že v podstatě nikomu nepatří. Její hodnotu určuje trh a není možné vyrobit (vytěžit) více mincí, než bylo od začátku stanoveno. Klíčovým slovem je „decentralizace“. Koncept decentralizované kryptoměny poprvé zrealizoval člověk (pravděpodobně skupina lidí) s názvem Satoshi Nakamoto. Tato skupina 3. ledna 2009 vytvořila první blok bitcoinu. Softwarová technologie zvaná Blockchain umožnila vznik prvního digitálního platidla, tedy bitcoinu. Od této chvíle nikdo, ani samotní tvůrci bitcoinu, nemohou měnu nijak ovlivnit, falšovat, kontrolovat, způsobit její inflaci a podobně.
Bitcoin dnes není zdaleka jedinou kryptoměnou na trhu. Myšlenkou decentralizovaného digitálního platidla se inspirovalo mnoho dalších lidí a skupin, které vytvořily celou paletu různých technologií. Mezi největší kryptoměny patří Ripple, platební systém, který umožňuje platbu v různých měnách, podobně jako PayPal. Ripple ovládá jedna společnost, která zároveň vlastní více než 60 procent mincí ripple. Naopak mezi systémy splňující „tradiční“ definici kryptoměny patří Litecoin, Ethereum, Monero, Dash, Zcash, Waves. Čtěte také: Facebook už brzy odhalí, kdo vás miluje a koho milujete vy.