Ochrnutí po úrazech páteře zabrání injekce nanočástic. Prý už brzy

 Technologie 
18. července 2019 19:02 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Každý rok přibývá v ČR 250 ochrnutých lidí. Nejčastěji po nehodách. Depositphotos
Je to zpráva přinášející naději. Naději těm, kteří by po různých nehodách mohli definitivně ochrnout. Pokud jim bude podána injekce nanočástic, podle týmu amerických vědců by se mohlo paralýze těchto pacientů zabránit. Zatím však jde přece jen o hudbu budoucnosti. I když možná již jen několika příštích let.

Všichni víme, že když dojde k poranění míchy, tak se stává, že reakce vlastního imunitního systému způsobí ochrnutí. To by se podle všeho mohlo změnit. V dohledné době by v takových případech mohly začít pomáhat injekce nanočástic aplikované přímo do místa poranění. Nanočástice by tak mohly dle očekávání „zkrotit“ příliš horlivé buňky imunity.

Imunitní buňky mohou nervovou tkáň míchy poškodit

Jak popsal RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D., imunitní buňky obvykle dorazí na místo poranění a tam odvedou záslužnou práci. Vyčistí ránu a zahájí proces obnovy poškozené tkáně. Jenomže nástroje buněk imunity jsou příliš „hrubé“ pro delikátní nervovou tkáň míchy a intenzivní aktivita těchto buněk může míchu poškodit. Za normálních okolností jsou nervové tkáně chráněny hematoencefalickou bariérou, která odděluje centrální nervovou soustavu od zbytku těla. Když ale dojde k poranění páteře, tak je tato bariéra narušena a buňky imunity mohou řádit v nervové tkáni.

Když dojde k zánětu, což se stává, ten zabije neurony, likviduje myelinové pochvy obalující nervová spojení, a také vytváří jizvy. Ty pak brání tolik potřebné regeneraci nervové tkáně. V některých případech dochází dokonce k ochrnutí pacienta. S nanočásticemi to může být již brzy prý jinak. Ovšem musí to být speciální nanočástice.

Speciální nanočástice jako naděje

Vyvinul je tým americké University of Michigan, a to z biologicky rozložitelného polymeru PLGA. Kladné na nich je, že tyto nanočástice neobsahují žádné léčivo, takže jsou vyloučeny případné vedlejší účinky.

Laicky se dá popsat, že se nanočástice naváží na imunitní buňky, které jsou na cestě do rány a přeprogramují je. Podle vědců se většina buněk imunity obrátí a zamíří pryč. Zbývající buňky sice prý doputují do rány, způsobí ale méně zánětu, protože mají posílené regenerativní schopnosti.

Na myši to funguje

Na člověku zatím injekce vyzkoušena nebyla, což znamená, že nějaký rok bude třeba ještě vydržet. Každopádně první testy provedené na myších ukázaly, že jako ochrana proti ochrnutí při poranění páteře nanočástice opravdu fungují.

V Česku žije v současné době zhruba osm tisíc vozíčkářů s poraněním míchy. Každý rok přibývá asi 250 nových případů. Nejčastěji se lidé na vozíku ocitnou po pádu z výšky nebo po dopravní nehodě. Více než polovina úrazů se přitom stane mladým lidem ve věku do 30 let.

Aktuálně v České republice fungují čtyři specializovaná pracoviště (takzvané spinální jednotky), které poskytují péči právě pacientům po úrazech míchy či páteře. (Čtěte také: Superpočítač zvládl úspěšně simulaci řetězce DNA s celým genem).

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve