Inteligentní sluchátka budou chránit chodce před srážkou s auty

 Technologie 
03. ledna 2020 08:35 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Chytrá sluchátka mají zabránit srážce s autem Depositphotos
Chodci budou brzy ve větším bezpečí díky chytrým sluchátkům schopným rozluštit stovky pouličních zvuků.Tím by se mělo zabránit četným srážkám chodců s auty.

Vědci totiž už vyvíjejí průkopnická sluchátka s cílem snížit prudký počet úmrtí chodců. Počet lidí, kteří přecházejí ulice a silnice s tvářemi přilepenými ke svým telefonům, totiž raketově roste.

Výzkumný tým nyní vyvíjí prototypová sluchátka a testuje je na hlučných ulicích v New Yorku ve snaze zvrátit tento trend. Dr. Fred Jiang, profesor elektrotechniky na Columbia University, uvedl: „Prozkoumáváme novou oblast vývoje levné a nízkoenergetické technologie, která vytváří mechanismus zvukového varování pro chodce.“

Sluchátka mají miniaturní mikrofony a inteligentní zpracování signálu, které detekuje zvuky přibližujících se vozidel. Pokud se v blízkosti objeví nebezpečí, systém pošle zvukovou výstrahu chodci do sluchátek, aby ho varoval před blížící se hrozbou.

Vývoj sluchátek ale není jednoduchý. Je potřeba vytvořit adekvátní tok dat s nízkým energetickým výkonem pro zpracování všech zvuků z blízkosti chodce.

Integrovaný obvod pak identifikuje relevantní zvuky a extrahuje správné pokyny pro signalizaci hrozícího nebezpečí - to vše při minimalizaci využití baterie.

Vědci, kteří za svůj prototyp získali již dvě ceny, nyní sluchátka testují v laboratoři i na chaotických ulicích New Yorku. Část týmu provádí behaviorální experimenty, aby zjistila, jak nejlépe upozornit chodce při nošení sluchátek na nebezpečí.

Výsledný produkt by měl po závěrečné testovací fázi přejít rovnou k sériové výrobě tak, aby se co nejrychleji dostal na trh a mezi uživatele. Dále čtěte: Proč smartphony v zimě nefungují, jak jsme zvyklí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hezounek Ryan Gosling se stal hvězdou kampaně módního domu Gucci

Styl

Anna (48): Matka zemřela a sestry jsou náhle kvůli dědictví jako saně

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...