Za vynálezem ponorkového teleskopu stojí překvapivě žena

 Technologie 
23. července 2020 12:40 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ženy podaly mnoho převratných patentů New York Public Library Digital Collections
Ženy stojí za mnohými převratnými vynálezy. Dokonce za tak velkými, jako je počítač nebo myčka na nádobí. A dokonce i za ponorkovým teleskopem.

Je to tak. Bez žen by některé věci prostě neexistovaly. Třeba taková Sarah Mather už v roce 1845 patentovala svůj ponorkový teleskop, tedy jakousi formu podmořského dalekohledu. Ten umožnil ponorkám zkoumat mořské hloubky a zároveň také vidět v případě potřeby trup plavidla. A to proto, že samotný vynález teleskopu byl kombinován s vynálezem speciální lampy, která v oceánských hlubinách dokázala vše osvítit. Ale ženy toho vynalezly samozřejmě mnohem víc.

Monopoly

Je to tak. Tahle hra nechybí snad v žádné domácnosti a představte si, vymyslela ji žena. Elizabeth Magie původně vytvořila The Landlord's Game, aby rozšířila ekonomické znalosti hráčů tím, že je učí o nespravedlivosti zabírání půdy, o nevýhodách pronájmu a potřebě jednotné daně atd. V roce 1904 hru patentovala a sama ji publikovala v roce 1906. Až o 30 let později však muž jménem Charles Darrow vytvořil podobnou hru, respektive jen její vylepšenou podobu, která se proslavila jako Monopoly.

Skládací postel

Maximalizace prostoru v malých bytech je vždy výzvou. A Sarah E. Goode to absolutně zvládla, protože v roce 1885 vynalezla skříň se skládací postelí. Díky tomu se stala první afroamerickou ženou s platným patentem.

Námořní signální světlice

Poté, co Martha Coston našla plány v poznámkovém bloku, který patřil jejímu zesnulému manželovi, strávila roky prací s chemiky a odborníky na pyrotechniku, aby se myšlenka komunikace mezi loděmi stala skutečností. Když byl však patent v roce 1859 přihlášen, byl připsán jejímu zesnulému muži, zatímco Martha byla jmenována správkyní patentu.

Solární dům

V roce 1947 postavila maďarská biofyzička Maria Telkes úplně první stoprocentně solární dům. Vynalezla termoelektrický generátor energie, aby poskytoval teplo pro Dover House, dům, který vytvořila s architektkou Eleanor Raymond. Telkes použila Glauberovu sůl, tedy sodnou sůl kyseliny sírové, k ukládání tepla na dny bez slunce. Je zábavné, že Dover House přežil téměř tři zimy v Massachusetts, než solární systém selhal.

Ústřední topení

Věřte tomu nebo ne, ženy vědí hodně o topných systémech. V roce 1919 Alice Parker vytvořila revoluční návrh pro ústřední vytápění. Přestože to nebylo nikdy využito, její vynález byl první topný systém, který k vytápění domu používal spíše zemní plyn než dřevo. Dále čtěte: Myčka na nádobí, první počítač či apgar skóre. Neuvěříte, jaké přelomové technologie vymyslely ženy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Letošního Psího dne v Praze se opět zúčastní i známé tváře. Osobně můžete potkat třeba Helenu...

Styl

Střeva jsou klíčovým orgánem pro naši imunitu. Mnoho chronických nemocí má původ ve střevech

Tech

Vím, že nic nevím, přiznávají motoristé. Chtějí to ale změnit