Virtuální realita pomáhá seniorům vdechnout nový život starým vzpomínkám

 Technologie 
31. prosince 2019 15:53 / Mirka Malá
  1
📷
3 fotografie v galerii
Virtuání realita pomáhá seniorům Depositphotos
Virtuální realita není jen pro hráče. Stejná technologie, která umožňuje uživatelům bojovat s příšerami v mýtických světech, se ukázala jako užitečná pro všechno možné. Od překonání fóbie přes praktické chirurgické zákroky až po pohled do Mezinárodní vesmírné stanice. A také pro seniory.

Nyní se VR soupravy objevují v zařízeních pro seniory po celých Spojených státech a západní Evropě a dávají starším lidem šanci zažít památky a zvuky vzdálených míst, užít si chvíle ze své minulosti a prožít věci, které jsou z důvodu věku nebo špatného zdraví pro ně ve skutečném životě fyzicky nepřístupné.

Navíc by se virtuální realita mohla ukázat jako užitečný high-tech nástroj reminiscenční terapie, při které jsou lidé s poruchami paměti vybízeni k tomu, aby se dívali na staré fotografie, poslouchali hudbu nebo prozkoumávali kdysi známé objekty jako způsob, jak zapojit svou mysl a povzbudit náladu.

Nedávná pilotní studie zahrnující platformu VR s názvem MyndVR ukázala, že senioři si užívali nejen virtuální realitu samotnou, ale také, že některým skutečně pomohla procvičit mozek a následně fungovali lépe v reálném životě.

Albert Rizzo, ředitel programu lékařské virtuální reality na Institutu pro kreativní technologie University of Southern California říká, že zatímco ještě nelze přesně odhadnout virtuální reality pro seniory a pacienty s demencí, má ale jasnou schopnost emocionálně vytvářet evokující zážitky. Protože nejhorší noční můra seniorů je, že skončí v domě důchodců a už uvidí jen stejné čtyři zdi.

Testovaný systém MyndVR umožňuje uživatelům vyzkoušet řadu zkušeností, od cestování po metropolích světa až po sledování štěňátek po jejich boku. Uživatelé se mohou dokonce vrátit ke svému mládí, třeba do nočního klubu, na koncert či na kultovní místa, která kdysi navštívili. Dále čtěte: Dálkové ovládání dosluhuje. Brzy je nahradí automatizace.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít