Unikla data milionů uživatelů Facebooku. Může hrozit okrádání i vydírání

Z Facebooku znovu unikla osobní data uživatelů
📷
Další 1 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
22. prosince 2019 16:34 / Depositphotos
  1   1
Hluboký web je zjednodušeně takové kriminální internetové prostředí, pro běžné uživatele internetu nedostupné. Přesto se na hlubokém webu objevily osobní údaje 267 milionů uživatelů sociální sítě Facebook.

Fakt, že jsou sociální sítě problémové, ať už kvůli možnosti sledování uživatelů nebo úniku jejich dat prakticky kamkoli, je dobře známý. Dvě stě šedesát sedm milionů osobních údajů uživatelů Facebooku na hlubokém webu je dalším varovným signálem.

Podle společné zprávy z technologického webu Comparitech a výzkumníka Boba Diachenka byla za poslední dva týdny vystavena tato databáze s citlivými osobními daty každému, kdo ji na hlubokém webu chtěl vidět. Důvěrné záznamy byly poprvé zpřístupněny 4. prosince, o osm dní později se dostaly na hackerské fórum.

Nakonec byla databáze stažena tento čtvrtek poté, co Diachenko informoval svého poskytovatele internetových služeb o nezajištěných informacích.

Stopy vedou do Asie

Databázi podle šetření dala dohromady vietnamská zločinecká organizace a většina postižených uživatelů Facebooku pochází z Ameriky. Podle zjištěných informací hackeři data z Facebooku získali pomocí robotů, kteří je zkopírovali, i když tento proces Facebook výslovně zakazuje.

Uniklé osobní údaje můžou zločincům pomoci svoje oběti tyranizovat, vydírat nebo okrádat pomocí rozsáhlých SMS spamových a phishingových kampaní. Facebook tak má po obrovském skandálu v kauze Cambridge Analytica další velký problém s ochranou osobních údajů.

Největší sociální síť světa se brání tvrzením, že k úniku osobních dat uživatelů došlo ještě předtím, než Facebook vylepšil jejich ochranu. Zdá se ale, že se mu to stále moc nedaří. Je tedy především na uživatelích samotných, aby si byli plně vědomi všech rizik, souvisejících se zveřejňováním informací o sobě na sociálních sítích. Dále čtěte: Proč smartphony v zimě nefungují, jak jsme zvyklí.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu