Čína stále přitvrzuje. Neuvěříte, co všechno musí Číňané udělat, když si chtějí koupit telefon či internet
Aby toho nebylo málo, od začátku prosince všem přibyla další nepříjemná podmínka. Splnit ji je nutné v této zemi při nákupu telefonů. Nově se nyní musí Číňané podrobovat identifikaci a skenování svých obličejů při pořizování nových telefonů.
Primárně to má sloužit k omezení podvodů a možnosti používat telefon anonymně. Tím čínská vláda získá snazší přístup k vypátrání případných podezřelých.
Obličej se ověřuje i pro užívání internetu
Ochrana soukromí a svoboda tak dostaly další citelnou ránu. O Číně je už delší čas známo, že využívá rozpoznávání obličejů ke sledování, potlačování etnických menšin a prakticky i proti každému, kdo do země například jen cestuje. Ví se také, že tyto skeny obličejů navíc mohou dobře posloužit hackerům, kteří databázi tváří mohou využít ke spáchání různých podvodů.
Není jasné, zda vláda tuto formu ověřování identity při nákupech telefonů ponechá, či nikoliv. Slíbila, že rozpoznávání obličejů zmírní ihned poté, když univerzita otestuje rozpoznávání tváří pro účast svých studentů. Vše nasvědčuje ale tomu, že čínská vláda jen tak neustoupí od něčeho, co bude jí ku prospěchu fungovat víc než dobře.
Nová legislativa to posvětila
Ke schválení skenování obličejů lidí v případě používání internetu či zakoupení nového telefonu muselo čínské ministerstvo průmyslu představit novou legislativu. Podle ministerstva se má jednat o větší ochranu legitimních práv a mělo by se tím docílit i předcházení různých podvodů na internetu. Psali jsme také: V Číně dostaly zelenou aplikace, které odhalí každé provinění jednotlivce.
Nová pravidla jsou invazivní
Není divu, že i v Číně se objevili odpůrci tohoto kroku. Argumentují tím, že nová pravidla pro používání internetu jsou hodně invazivní a omezují svobodu a volnost člověka, dokonce upozorňují na to, že mohou přispět k úniku citlivých dat.
Čínská vláda již má ale bohaté zkušenosti se softwary pro rozpoznávání. Po celé zemi lze spatřit inteligentní kamerové systémy s rozpoznáváním obličejů. Umístěné jsou například i na přechodech pro chodce.
Propracovaný sledovací systém občanů s kredity
Čína navíc již nějakou dobu používá systém, zatím jen v rámci testování, díky kterému sleduje své občany a každý z nich je hodnocen. Jde o jakýsi pomyslný bodový systém, který hodnotí jejich chování a špatná životní rozhodnutí. Za různorodé a sebemenší přestupky jsou občanům v Číně ubírány body. Pokud se dostanou na černou listinu, pak už si v podstatě nikde „neškrtnou“. Každý se dozví, že patří mezi „nedůvěryhodné“ občany.
V květnu 2018 byl pilotní kreditní systém spuštěný v Pekingu, v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang je moderní technologie využívána v boji proti separatismu. Se systémem se místní lidé setkávají také ve vysokorychlostních vlacích a v letadlech, kde je sledováno možné ohrožující chování cestujících.
Za jeden rok 14 milionů nedůvěryhodného chování
Úřad, který byl pověřený shromažďováním a vyhodnocováním dat o každodenním chování občanů a firem, prý jen v prvním roce provozu zjistil asi 14 milionů příkladů „nedůvěryhodného chování“.
Čínská váda v rámci zavádění systému „sociálního kreditu“ pak zakázala těmto „nespolehlivým“ občanům zaznamenaným v testovacím provozu například cestovat letadlem či vlakem. Podle oficiálních čísel od čínských úřadů tak pocítilo v roce 2018 omezení v dopravě přes 6 milionů lidí. Čínská vláda je se systémem spokojená. Pochvaluje si, že díky němu prý splatila daně a dluhy 3,5 milionu firem a občanů.
Již velmi blízká budoucnost však bude ještě horší. Takzvaný „sociální kredit“ neboli hodnoticí systém má být na celém území Číny naplno spuštěn již v příštím roce 2020. Čtěte také: Čínský velký bratr má lidi v hrsti.