Zorientujte se při výběru sluchátek pod stromeček

 PC a Mobily 
13. prosince 2019 10:37 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Možná právě tento typ sluchátek zcela bez drátů bude tím nejlepším dárkem Pixabay
Vánoce jsou za dveřmi. Každý se snaží sehnat nějaký pěkný dárek pro své blízké. Sluchátka patří mezi oblíbený vánoční artikl. Pomůžeme vám se zorientovat v základních pojmech a parametrech.

Všelijakých sluchátek je na trhu spousta. Lze nějak poznat, že daný typ bude kvalitní? Záleží jen na ceně? Zdaleka ne. Mnohem důležitější jsou parametry.

Verze Bluetooth

Jedním z důležitých parametrů je použitá verze Bluetooth. Na trhu najdete pochopitelně mnoho variant a některá starší sluchátka s verzí 4.0 či 4.2 nemusejí být vůbec špatná, ale v současnosti byste měli stát o verzi 5.0. Samotná verze protokolu nezajistí kvalitnější zvuk, ale spolupodílí se na výdrži zařízení a stabilitě komunikace, což jsou parametry důležité.

True Wireless

Pod touto zkratkou se ukrývají sluchátka zcela bez kabelů. Nejde tedy ani o dvě pecky do uší spojené vodičem, ale o dvě samostatná sluchátka dodávaná v krabičce, která tvoří nabíjecí dok. Krabička obvykle stačí na celodenní i delší provoz. Sluchátko samo pak vydrží kolem tří až pěti hodin podle typu. Některá sluchátka tohoto druhu mají výraznější tyčinku, která vystupuje z ucha směrem dolů. Jiná jsou spíš objemnější, ale vyplňují vstup do zvukovodu. Doporučujeme před zakoupením někde vyzkoušet konkrétní model, protože pokud máte jinak tvarované uši, můžete mít se sluchátky problém. Sám typ sluchátek ale nic nevypovídá o kvalitě zvuku.

Kodek

Mnohem důležitější je použitý kodek. Všechna sluchátka mají kodek SBC. Tím se spojí vždy, když není k dispozici nic lepšího. Tento kodek velmi zhoršuje kvalitu zvuku a pro skutečné audiofily není vhodný. Při výběru se proto orientujte podle slůvek aptX, aptX HD, LDAC či AAC. U takových sluchátek je dobrá šance, že budou zvukově zajímavá. Máte pocit, že se v popisu výrobce neobjevuje žádný výše uvedený výraz, dokonce ani SBC. Pak to znamená s velkou jistotou, že sluchátka podporují jen základní SBC kodek. Kdyby podporovala něco lepšího, výrobce by se rozhodně rád pochlubil. Na druhou stranu, v případě, že chcete svá sluchátka připojit ke zdroji signálu, který nebude umět žádný pokročilejší kodek, nemusíte se snažit vybírat nějaká lepší. Příkladem mohou být třeba chytré hodinky. Více informací o nich najdete v článku zde.

Aktivní potlačení zvuku okolí

Špičková sluchátka mají funkci, která zajistí potlačení zvuku z okolí. Funguje to tak, že mikrofon na sluchátku přijme zvuk z okolí a do ucha pošle jeho inverzní podobu. Tím pádem se oba zvuky vyruší a vy slyšíte naprosté ticho, do kterého zní jen puštěná hudba. Nepleťte si tuto funkci s potlačením šumu zvuku snímaného mikrofonem.

Kmitočtový rozsah a další parametry

Zajímavým parametrem může být kmitočtový rozsah, který by měl být 20 – 20000 Hz. Důležitá je odolnost proti stříkající vodě. Některá sluchátka mají dotykové ovládání. Může jít o výhodu i nevýhodu. Záleží například na tom, jak často si musíte sluchátko v uchu dorovnávat, neboť přitom snadno změníte nechtěně hlasitost či přeskočíte na jinou písničku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda