Zmatek kolem plateb přes internet

 PC a Mobily 
18. září 2019 15:24 / Petr Vlach
  1
📷
4 fotografie v galerii
Nová pravidla přinášejí vyšší zabezpečení Pixabay
Od soboty 14. 9. 2019 platí nová pravidla pro platby přes internet a platby kartou. Různá prohlášení vyvolala zmatek a nejasnosti. Jak tomu tedy je a jak se nás nová opatření dotknou? Máme odpovědi.

Nová směrnice PSD2, která má zlepšit úroveň zabezpečení plateb přes internet, se nesetkala s úplným pochopením. Důvodem bylo však i to, že prováděcí předpisy přišly pozdě a banky se nedokázaly na situaci dobře připravit. Ve výsledku ale nepůjde o žádnou pohromu. Máme pro vás jednoduché shrnutí situace.

Čeho se změny týkají

Největší změny se týkají plateb pomocí karet přes internet a bezkontaktních plateb. Drobné změny se mohou projevit ve způsob přihlášení do internetového bankovnictví. Cílem je zvýšit úroveň zabezpečení, které by mělo být dvoustupňové. Smyslem je tedy větší ochrana uživatelů. Kdo se někdy setkal s tím, že byl na internetu okraden, nebude se patrně zlobit, že tato evropská směrnice vznikla.

Bezkontaktní platba

Jestliže provádíte bezkontaktní platbu, platilo dosud, že jste byli omezeni částkou 500 Kč. Nad tuto částku bylo třeba zadávat PIN. Zde se mění pravidla tak, že se suma zvyšuje až na 50 euro, tedy asi 1 300 Kč. Po pěti provedených platbách nebo při překročení celkové částky 150 euro, tudíž zhruba 3 800 Kč, je vyžadováno vložení karty do terminálu a zadání PIN. Komplikace tedy není tak velká, navíc si častějším opakováním PIN kódu kombinaci lépe zapamatujete.

Platba přes internet

Jinou sférou je platba kartou přes internet. Zde stačilo dosud zadat jen číslo karty a CVC kód, který je ale také na kartě uveden. Následně při ověřování přišel SMS kód. Někdy ani toto nebylo nutné a platba proběhla přímo. Nově by měly být v rámci ověření platby vždy přítomny alespoň dvě ze tří možností. První je, že vlastníte nějaké zařízení s nainstalovanou aplikací nebo mobil, na který vám přijde SMS. Druhou možností je znát nějaké heslo nebo PIN. Třetí možností je biometrický údaj – otisk prstu, sken duhovky a další.

Koho se změny nedotknou

Změny se nedotknou těch uživatelů, kteří používají k platbám své mobilní telefony, které jsou současně chráněny biometrickými údaji. Bezkontaktní platby pomocí mobilů a hodinek proto poběží jako dosud a platby kartou po internetu budou též bez problémů, protože jedno zařízení bude současně přijímat SMS kód a poslouží jako snímač biometrických údajů či jako vstupní zařízení pro zadání hesla. Více o platbách mobilem či hodinkami najdete v článku zde.

Témata: platby, karty, mobil, hodinky, banky
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet