Technologický pokrok otevírá zcela nové možnosti pro nedoslýchavé

 PC a Mobily 
08. září 2019 12:35 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Moderní systémy rozpoznají zvuk a převedou jej na text Pixabay
Dříve se pro nedoslýchavé osoby tvořily různé speciální systémy, které zajišťovaly zesílení zvuku do sluchadel či jiných sluchátek. Nyní se s technologickým pokrokem otevírají zcela nové možnosti.

Poslech televize, rozhlasových zpráv či docela obyčejné telefonování nebo rozhovor s blízkými osobami – to všechno bylo ještě nedávno pro nedoslýchavého člověka neobyčejně stresující a náročné. Dnes vám postačí mobil či tablet a příslušný program.

Technické vybavení

Na provozování programu či spíš služby s názvem „Okamžitý přepis“ potřebujete jakýkoli funkční systém s operačním systémem Android ve verzi 5.0 a vyšší. Dá se říci, že z hlediska technického vybavení vám poslouží i dost stará zařízení. Nutností je pochopitelně i internetové připojení, ačkoli Google nyní pracuje i s verzí pro angličtinu, která je offline. Už původní záměr vývoje této služby mířil na tzv. usnadnění přístupu, tedy byl míněn jako služba pro sluchově postižené.

Systém se ale hodí i mnoha dalším lidem. Zajímavostí je, že tato funkce míří i do nového Androidu 10, který je v současných dnech uvolňován pro první zařízení. Tam bude vše integrováno přímo do systému.

Jak to funguje

Princip činnosti je založen na již léty osvědčených a vyzkoušených technologiích, které se postupně zdokonalují a zrychlují. Zvuk, který telefon nebo tablet zachycuje, je přenášen na servery Googlu, kde probíhá převod na text. Ten je zpátky odesílán do zařízení. V případě angličtiny vše funguje i offline, tedy bez aktivního internetového připojení. Přesnost je u zřetelné a klidné mluvy nad očekávání dobrá. Někteří recenzenti mluví dokonce o jisté děsivosti toho, s jakou přesností nám nyní stroje rozumí.

Náměty na využití

Docela základní použití je to, kdy špatně slyšící osoba zapne aplikaci „Okamžitý přepis“ a pak sleduje na displeji proud slov. Ty se tvarují i do vět. Doplňují se otazníky a nechybějí ani další interpunkční znaménka. Když se ozve v místnosti jiný zvuk, program se jej snaží identifikovat a napíše jej do malého okénka na spodní části obrazovky.

Velmi krásná je funkce, která umožňuje telefonovat nebo poslouchat nějaký zvuk - například přednášku staženou z internetu - a pokud máte nastaven hlasitý poslech, mikrofon současně snímá to, co jde z reproduktoru a na displeji se zase objevuje psaný text. V praxi to pro telefonování znamená, že uskutečníte hovor, přepnete se do hlasitého režimu a spustíte tuto aplikaci a už můžete bez větších potíží komunikovat s protistranou, které byste jinak jen obtížně rozuměli. Další zajímavosti ohledně související umělé inteligence najdete třeba v tomto článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky