Na letecké show byl po dvanácti letech k vidění extrémně vzácný stroj. Ruská experimentální stíhačka

 Letectví 
30. srpna 2019 18:36 / Lukáš Bauer
  2   1
📷
5 fotografií v galerii
Experimentální letoun se nikdy nedostal do sériové výroby Internet
Po téměř dvanácti letech byla k vidění ruská experimentální stíhačka Suchoj Su-47 Berkut, která je od prvního pohledu skutečně zvláštním letounem. Za jeho nevšední design může zejména negativní geometrie křídel, s touto experimentální technologií si pohrávali jak Američané, tak i Rusové.

Na ruské letecké show se ukázal skutečně unikátní letoun. Stíhačka Suchoj Su-47 je jedním z několika málo letounů na světě, který má takzvanou negativní geometrii křídel, která extrémním způsobem zvyšuje manévrovatelnost letounu při nízkých rychlostech.

Suchoj Su-47 je jedním ze dvou známých letounů, který byl postaven technologií obrácených křídel směrem dopředu. Podobný letoun s názvem X-29 postavili také Američané, ale ani v jednom z případů nedošlo k sériové výrobě.

Ruský Suchoj se počátkem tohoto týdne objevil na letecké show a výstavě MAKS-2019 na mezinárodním letišti Žukovskij, poté co byl vyvezen po dvanácti letech z hangáru, kde je dlouhodobě uskladněn.

Tento dvoumotorový experimentální stroj byl díky negativní geometrii křídel a vektorování tahu motorů skutečným technologickým skvostem. Po pádu Sovětského svazu však nebyly peníze na další vývoj a dotažení k sériové výrobě.

Jak ruský, tak i americký stroj s obrácenými křídly vyžadoval složité počítačové systémy pro vzlet a také použití kompozitních materiálů, aby se vůbec odlepil od země. Su-47 Berkut měl vzniknout za účelem náhrady tehdejších ruských námořních palubních stíhaček. Dále čtěte: (První nadzvukový dopravní letoun byl vyroben v SSSR. Promění se v muzeum).

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu