Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo rasy

Ten, kdo má ničivější zbraň, má ale vždy výhodu
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
24. srpna 2019 14:53 / Depositphotos
  18   1
Zbrojní průmysl vyvíjí po celém svět stále důmyslnější zbraně. Ideálně – aby moc nestály, aby byly účinné a aby byly co nejpřesnější.

Není už tajemstvím, že v některých armádách světa budou stále častěji bojovat roboti či dokonce humanoidi – to vše už sem tam na veřejnost proniká. (Dále čtěte: Už to není sci-fi. Do pěti let budou v jihokorejské armádě sloužit bioboti). Nyní ovšem poutá pozornost zbraň, která by měla umět zabíjet pouze lidi s přesně charakterizovanou DNA. Mělo by se jednat o biologickou zbraň, cílená by byla podle DNA příštích stanovených obětí.

Nedávno o tom byla publikována zpráva Centre for the Study of Existential Risk, která naznačuje, že právě takové zbraně budou zřejmě nijak vzdálenou realitou budoucnosti.

Biologická zbraň by účinkovala jen na zadání

Jak by takový „boj“ vypadal? Mohl by být postavený na tom, že existují patogeny, které působí jen na lidi určité rasy. To, že takové jsou, vědí moc dobře lékaři na celém světě, stejně jako zbrojaři.

Podle autorů zprávy vydané Cambridge University je tedy taková hrozba více než reálná. Bohužel – navzdory tomu ji většina států zřejmě podceňuje, protože z většiny dostupných informací vyplývá, že země nejsou na příchod této hrozby připravené.

I proto experti apelují na vytvoření nezávislých pracovních skupin, které by možná rizika takových hrozeb vyhodnocovaly a zároveň pracovaly na možných protiopatřeních. Následky by totiž mohly být naprosto fatální.

Zbraně se stále vyvíjejí 

Technologie, které by umožňovaly vést válku v tomto duchu, se stávají stále víc sofistikovanější a finančně dostupnější. Tím posiluje schopnost též rychleji a smrtelněji ubližovat protivníkovi.

Pokud půjdou armády tímto směrem, může být tedy brzy k dispozici biologická zbraň, která by byla zaměřena na konkrétní etnickou skupinu na základě jejího genomického profilu. Jisté je, že tímto způsobem by se mohla rozhořet dosud nepoznaná rasová válka. I proto odborníci před takovouto cestou varují. Většina z nich vyjádřila své obavy, z kterých je zřejmé, proč je třeba mít se před takovou technologií na pozoru. Vždycky totiž existuje riziko, že se zbraň může dostat do nepovolaných rukou.

Jelikož na vývoj biotechnologií přispívá stále více investorů, mnohdy anonymních, v pozadí a s neprůhlednými zájmy, i to by měl být důvod nejen podle expertů k maximální ostražitosti. Dále čtěte: Vojenští piloti brzy dostanou parťáky pro vzdušné souboje. Vládnout budou umělou inteligencí.

Terezie Zamlynová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu