Využívejte v Praze a Středočeském kraji PID Lítačku

 PC a Mobily 
06. srpna 2019 13:12 / Blanka Štiková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Aplikace obsahuje vždy aktuální data o jízdních řádech a upozorní vás dokonce i na aktuální problémy v dopravě Facebook
Využíváte příležitostně veřejnou dopravu v Praze a ve Středočeském kraji? Už si nemusíte kupovat SMS jízdenku, nová mobilní aplikace „PID Lítačka“ pro vás vyhledá nejrychlejší spojení s nejlevnějším jízdním tarifem s platností až na 3 dny.

Aplikaci využijete ve všech dopravních prostředcích Pražské integrované dopravy. Všechny uživatele jistě potěší řada novinek v této mobilní aplikaci, které tuto dopravní aplikaci činí přehlednější a uživatelsky přívětivější.

Vše o aplikaci PID Lítačka

Od začátku května tohoto roku mohou cestující v rámci regionálního dopravního systému PID Lítačka, který propojil Prahu se Středočeským krajem, využít nových funkcionalit mobilní aplikace PID Lítačka. Díky aplikaci mohou cestující pohodlně vyhledávat spojení a rovnou zakoupit krátkodobé jízdenky (s platností maximálně 3 dny), dále cestujícím slouží pro vyhledání spojení a nákup nejvhodnějšího jízdného. Aplikace nenahrazuje současné SMS jízdenky platné v pásmu P, které zůstávají v platnosti, ale stává se další možností nákupu jízdného v rámci nového regionálního dopravního systému PID Lítačka.

Hlavní výhodou aplikace je, že obsahuje vždy aktuální data o jízdních řádech a upozorní vás dokonce i na aktuální problémy v dopravě. Aplikace je též vynikajícím společníkem pro nákup jízdného, sama vám totiž doporučí vhodnou jízdenku, a po zadání platebních údajů můžete koupit jakoukoliv jízdenku jen na dvě kliknutí. Nově je možné v aplikaci PID Lítačka zobrazit zakoupené dlouhodobé časové kupóny (měsíční až roční), a mít tak přehled o jejich platnosti na obrazovce mobilního telefonu. Dále můžete aktivovat zakoupené jízdenky na konkrétní čas, či kombinovat jízdenky se zakoupeným předplatním kupónem. Aktualizace aplikace rovněž umožňuje používat platební metodu Apple Pay.

Přehledný návod, jak používat mobilní aplikaci PID Lítačka

1) Nainstalujte si zdarma aplikaci PID Lítačka

Aplikace je k dispozici pro platformy Android a iOS. Můžete ji zdarma stáhnout na: Google Play a App Store.

2) Přihlaste se účtem z e-shopu pidlitacka.cz

Pro kupování jízdenek PID propojení na web pidlitacka.cz není bezpodmínečně nutné. Přihlášení je možné přeskočit, některé funkce aplikace však pak mohou být omezeny. Pro plné využití funkcionalit aplikace je doporučeno přihlásit se účtem, který používáte v e-shopu pidlitacka.cz. Pokud ještě účet nemáte, můžete si ho snadno vytvořit. Ujistěte se, že máte v e-shopu zadanou kartu, na které máte umístěny své dlouhodobé kupóny. Aplikace tuto informaci využije pro výpočet jízdného. Pro kontrolu, že přihlášení proběhlo úspěšně a aplikace má informaci o vašich kupónech, můžete provést kontrolu přes: „Více > Můj účet > Kupóny“ (zde byste měli vidět své dlouhodobé kupóny).

3) Najděte si cestu a vyhovující jízdenku

Vyhledejte si spojení do vašeho cíle. Aplikace ukáže, jaké trasy můžete využít, a u každé též jakou jízdenku na cestu potřebujete. Při tom vezme v potaz i to, jaká pásma máte předplacená, díky čemuž můžete výrazně ušetřit. Elektronický kupón z propojeného účtu aplikace započítá automaticky, papírový kupón je možné zadat v nastavení účtu ručně a tím získat stejnou funkcionalitu.

4) Zakupte a aktivujte jízdenku

Jízdenku můžete zakoupit platební kartou pomocí aplikace Masterpass nebo na iOS přes Apple Pay. Jízdenku je nutné před začátkem cesty aktivovat, aby bylo určeno, od kdy platí. Aplikace vám sama nabídne automatickou aktivaci se začátkem platnosti podle vámi zvoleného spojení. Pokud máte část trasy pokrytou předplatním kupónem, aplikace jako čas počátku platnosti navrhne odjezd z poslední zastávky na území, které máte ještě předplacené. Aktivaci jízdenky můžete provést také ihned po koupi (respektive do 2 minut), nebo si aktivování jízdenky nastavit na konkrétní čas, který sami zadáte. Na návrhu aplikace tak nejste závislí.

5) Můžete vyrazit

S aktivovanou jízdenkou můžete vyrazit. Při přepravní kontrole revizorem, řidičem nebo průvodčím se vždy prokazujte QR kódem nebo grafickým obrazcem v aplikaci. Pokud máte cestu alespoň částečně pokrytou předplatním kupónem, předložte i kartu, na které kupón máte. Do budoucna se plánuje možnost prokázání pouze mobilní aplikací zcela bez použití karet.

6) Kdy je třeba datové připojení?

V okamžiku, kdy kupujete jízdenku, anebo provádíte její aktivaci, je nutné, aby měl mobilní telefon přístup k internetu (aktivní datový tarif či kontakt na wifi síť). Po zakoupení jízdenky (či její aktivaci) už datové připojení nutné není, takže jízdenku může průvodčí či revizor zkontrolovat i třeba v železničním tunelu či v pražském metru.

Co všechno aplikace nabízí?

• Sledování platnosti dlouhodobého kupónu na Lítačce nebo jiném identifikátoru. (Nově!)
• Platí pro Pražskou integrovanou dopravu v Praze a Středočeském kraji.
• Platí ve všech dopravních prostředcích. Díky aplikaci můžete cestovat ve všech prostředcích městské hromadné dopravy v Praze, a dále ve vlacích, regionálních autobusech a přívozech v rámci Pražské integrované dopravy.
• Můžete zakoupit jakoukoliv jednotlivou jízdenku platnou od 15 minut (v Praze 30 minut) do 3 dnů (v regionu do 24 hodin).
• Vyhledání nejrychlejšího spojení a možnost zakoupení optimální jízdenky pro vaši trasu. Aplikace sama nabídne krátkodobou jízdenku odpovídající vybranému spoji. Pro snadnější a rychlejší vyhledávání spojení je možné si uložit adresu domů, do práce či jiné oblíbené zastávky.
• Zobrazení mapy spojení včetně navigace na zastávku. V mapě naleznete nejbližší zastávku, stanici, informační centrum nebo prodejní místo.
• Jednoduchý nákup jízdenek přes váš mobilní telefon. Nakupovat jízdenky s aktivací ihned od zakoupení (jízdenka platná do dvou minut) nebo v předstihu s možností aktivace až v případě potřeby. Nákup jízdenky je otázkou jen několika málo kliknutí. • Samotný proces nákupu jízdenky je možné ještě urychlit a zjednodušit uložením platební karty do aplikace (bezpečně na platební bráně, aplikace se k vašemu číslu karty nedostane).
• Ke všem zakoupeným jízdenkám je možné si přímo v aplikaci stáhnout daňový doklad ve formátu PDF.
• Sleduje platnost vaší jízdenky a upozorňuje na její konec.
• Možnost poslat jízdenku rodině nebo přátelům.
• Možnost nákupu až 10 jízdenek najednou (ocení především rodiny s dětmi a školy).
• Přehled aktuálních odjezdů ze zastávky, u některých linek včetně aktuálního zpoždění a polohy na trase.
• Přehled aktuálních volných míst P+R a parkovacích zón, a možnosti přímé navigace k vybranému parkovišti.
• Upozornění na výluky a mimořádnosti v dopravě dle aktuálních dat. Dále čtěte: Aplikace, které se určitě vyplatí mít na dovolené stažené v mobilu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum