Co je dobré vědět o inkoustové tiskárně a mnoho lidí to neví

 PC a Mobily 
01. srpna 2019 20:27 / Petr Vlach
  1
📷
4 fotografie v galerii
Dnes je běžné měnit nádržky s inkoustem - tisková hlava zůstává v tiskárně Pixabay
Inkoustová tiskárna patří mezi nejprodávanější tiskárny do domácnosti. Přesto jen zlomek uživatelů ví, jak s tiskárnou správně pracovat, aby vám dobře a dlouho sloužila. Máme důležité rady.

Inkoustové tiskárny patří k nejprodávanějším tiskárnám, protože nabízejí za malé pořizovací náklady velmi solidní tisk barevných fotografií. Řada uživatelů se ale setkala s tím, že jim poměrně záhy vypověděla tiskárna poslušnost a přestala tisknout. Máme pro vás důležité informace, které je třeba respektovat, a pak budete se svou tiskárnou spokojeni.

Kde vznikají potíže

Kritické místo každé inkoustové tiskárny je tisková hlava. Tiskárny staršího data výroby měly tiskovou hlavu přímo jako součást náplně. Jestliže tedy tiskárna přestala tisknout, bylo možné nákupem nové náplně věc bezezbytku vyřešit. To ale u moderních tiskáren nejde, neboť výrobci dnes obyčejně používají řešení, kdy je tisková hlava součástí tiskárny, lze ji vyměnit, ale její cena je vysoká, a výměna se proto obvykle nevyplatí. Inkousty se pak vyměňují zvlášť, jsou v náplních, obyčejně rozdělené podle jednotlivých barev. Tiskárna obyčejně zkolabuje na tom, že v tiskové hlavě zaschne inkoust a částečně nebo úplně zneprůchodní tiskové trysky. To má několik příčin.

Umístění tiskárny

Jedním z důvodů zaschnutí inkoustu může být nevhodné umístění tiskárny. Jestliže dáte tiskárnu na stůl, kam svítí hodně slunce, dá se očekávat zvýšená teplota uvnitř tiskárny a s ní i zvýšené riziko zasychání inkoustu. Když tedy hledáte místo pro tiskárnu, vybírejte místo stinné. Ostatně celé počítačové sestavě či notebooku bude lépe tam, kde bude chladněji.

Pravidelný tisk

Velmi dobrou prevencí zasychání trysek je pravidelný tisk. Není nic horšího, než když si „šetříte“ inkoust. Zaschlá tisková hlava vás potom připraví o mnohem více peněz, než když jedenkrát týdně vytisknete stránku psaného textu s jednou menší fotografií. Do trysek se dostane čerstvý inkoust, vše se krásně pročistí a tiskárna bude připravena na tisk vašich důležitých dokumentů a fotografií.

Co když už inkoust zaschnul?

Jestliže jsou trysky ucpané a výtisk má na sobě prázdné linky či je dokonce zcela bez inkoustu, můžete se pokusit vše zprovoznit pomocí režimu čištění, který má každá tiskárna v sobě zabudovaný. Podle typu tiskárny se inicializuje buď po výměně inkoustu – stačí nádržky povytáhnout a zase vložit zpět. Obvyklejší je ale volba speciálního režimu z menu tiskárny. Také se většinou liší míra čištění. Začněte tím méně náročným. Pokud nepomůže, zvolte čištění hloubkové, které spotřebuje více inkoustu. Jestliže ani po tomto zásahu tiskárna netiskne, můžete zkusit podle příslušného návodu na internetu tiskovou hlavu vyjmout a vložit do speciálního čisticího roztoku nebo destilované vody. Ponechte tam hlavu klidně přes noc. Zkuste sestavit tiskárnu a znovu pročistit. Jestliže ani potom netiskne, je s tiskovou hlavou konec a budete se muset rozhodnout buď pro nákup nové hlavy, anebo pro nákup nové tiskárny. V případě tiskáren pod tři tisíce korun to bude vždy rozumnější řešení. Další tipy na provoz inkoustové tiskárny najdete v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Taylor Swift rozzuřila fanoušky svým soukromým tryskáčem. Letos jím letěla už sto sedmdesátkrát

Styl

Spěte o hodinu déle, nabádá americká studie. Zhubnete prý bez práce devět kilo za rok

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu