Čeští vědci pracují na získávání vody ze vzduchu. Otevírají tím naději na zazelenění pouští

 Technologie 
23. července 2019 09:59 / Terezie Zamlynová
  4
📷
3 fotografie v galerii
Voda v poušti - to je cíl, který chtějí pokořit čeští vědci Depositphotos
Unikátní technologii, která může udělat z vyprahlých pouští úrodnou nebo alespoň zelenou krajinu, vyvinuli čeští vědci na ČVUT. Se stále více alarmujícími informacemi o klimatických změnách to je výsledek více než žádoucí a potřebný.

Nemusí jít o zařízení, které by se uplatňovalo jen na největší poušti světa, Sahaře. Se změnou klimatu a vysycháním různých oblastí mohou zřejmě brzy podobné projekty najít uplatnění i v Evropě.

Princip je jednoduchý. Vzduch v poušti obsahuje vodní páru, ale ta však kvůli tamním klimatickým podmínkám nemůže kondenzovat. Čeští vědci však vymysleli zařízení, které dokáže vodu ze vzduchu získat. To samo o sobě by ale ještě k ozelenění pouště nestačilo. A tak k získané vodě přidali také zařízení, které prostřednictvím cíleného rozmnožování mikroorganismů kultivuje poušť v oázu. Tato převratná technologie dostala jméno vzniklé ze zkratky anglických slov: Solar Air Water Earth Resource – tedy S.A.W.E.R.

Není to složité, jen na to bylo třeba přijít

Na prvním stupni technologie, která umožňuje získat vodu ze vzduchu, pracují experti z Univerzitního centra energeticky efektivních budov a Fakulty strojní ČVUT v Praze. Jde o speciální materiál, který umí na svůj povrch vázat vodní páru absorpcí. Následně se odvlhčený vzduch pak odvádí zpět do venkovního prostředí. Do zařízení se ale nasává další, neodvlhčený venkovní vzduch, a ten se ohřívá. Ohřívá se proto, aby ho šlo navlhčit vodní párou, kterou v systému zanechal předchozí vzduch. Na chladič pak proudí výrazně vlhčí vzduch, než je venkovní vzduch z pouště. Není to tak složité, že?

Právě tento trik ale povyšuje českou technologii nad jiná obdobná zařízení. Zatím všechna běžná podobná chladicí zařízení umí vytěžit ze vzduchu v průměru deset litrů denně. „Chladič“ S.A.W.E.R. se však chlubí až průměrnými 200 litry denně! A to při srovnatelných průtocích upravovaného vzduchu. 

Zelená oázám? Ano, doslovně!

Ani Botanický ústav Akademie věd ČR nezůstává pozadu se snahami řešit palčivé otázky spojené se změnami klimatu. I zde se vědci snaží o zazeleňování pouští. Jejich návrhy a cesty se opírají o fakt, že ke kultivaci pouště je třeba umět využít části vody vytěžené z pouštního vzduchu, která putuje do speciálního fotobioreaktoru.

Jedná se svým způsobem o umělé prostředí sloužící ke kultivaci mikrořas. To vzniká za účelem produkce polysacharidů a zadržení živin ve vodě. 

A právě tato směs vody, řas a organicky navázaných živin, se aplikuje formou zálivkového systému umístěného asi 20 cm pod povrchem půdy. Opět je to v podstatě jednoduché.

Kořeny rostlin získají vodu s živinami přímo ze zálivkového potrubí a tím se výrazně omezí ztráty vody vypařováním. Je to důležité zejména v suchých oblastech s vysokou hladinou slunečního záření. Zaléváním vodou s obsahem řas se do půdy totiž dostávají jak živiny, které se mohou pomalu uvolňovat, tak i další látky obsažené v řasách. Zde vědci jmenují například rostlinné hormony a organickou hmotu potřebnou pro zdárný růst rostlin. (Čtěte také: Čína v příštím roce představí ekologické město budoucnosti).

Ještě než se však rostliny vysadí, je tedy potřeba písčitou půdu oživit mikroorganismy.To jsou převážně půdní symbiotické mykorhizní a endofytní houby fungující v kořenovém systému. S jejich pomocí se půda natolik oživí, že se stane vhodnou pro pěstování i v tak extrémních podmínkách, jaké v pouštích panují.

Příprava pitné vody v poušti? To už také není sci-fi

Technologie S.A.W.E.R. se dá ale též propojit s mineralizační jednotkou a díky tomu proměňovat destilovanou vodu na vodu pitnou. To je další obrovský plus, který si čeští vědci mohou připsat.

V praxi to odborníci z ČVUT úspěšně vyzkoušeli již koncem loňského roku.

Testuje se v Emirátech

Pilotní systém se dosud testoval v českých laboratořích. Nyní však vyráží jednotka spolu se svými tvůrci do Spojených arabských emirátů. Právě tam, v oblasti Sweihan, se uskuteční ostré testování v reálných pouštních podmínkách.

Data o systému a jeho výkonnosti budou sbírána dálkově. Získané údaje by měly posloužit vědcům z ČVUT UCEEB k případným úpravám a vylepšením systému S.A.W.E.R., který se stane jádrem české národní expozice na světové výstavě Expo 2020 v Dubaji.

Sluneční energie v roli pomocníka

Je třeba zmínit, že hlavním specifikem popisovaného systému S.A.W.E.R. je autonomní provoz. Energetické potřeby systému plně pokryje sluneční energie (získaná ze solárních fototermických kolektorů, fotovoltaických modulů, akumulace tepla a elektrické energie).

Příjemným vedlejším produktem celého technologického systému je ještě teplá voda pro sprchování a chladný vzduch pro klimatizaci budovy. (Dále čtěte: První umělé biosolární listy zvládnou vyčistit vzduch jako 100 stromů).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu