Unikátní zelenou budovu v centru Londýna stvořil český architekt

Unikátní budova připomíná rozkvetlou louku
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Technologie 
10. července 2019 07:12 / Internet
  0   0
Celosvětový boj proti globálnímu oteplování se projevuje na mnoha frontách. Jednou z nich je také výstavba budov ve velkoměstech, kdy se architekti stále více orientují na takzvaná zelená řešení budov. Důkazem je dům v londýnské Covent Garden od českého architekta.

Zelený dům od českého architekta v londýnské Covent Garden, který je schopen zachytávat škodliviny, je centrem pozornosti nejen turistů. Fasáda tohoto domu totiž připomíná rozkvetlou louku.

Londýnské Covent Garden bylo historicky tržiště s květinami a zeleninou a dům má připomínat historický význam tohoto místa. Je zde velký dopravní provoz. A nečistoty, které se tu pohybují ve vzduchu, hlavně kvůli dieselovým autům a podobně, jsou zachytávány fasádou tohoto zvláštního domu.

„Jde o hydroponický systém fasád, který byl vyvinutý se záměrem zlepšit kvalitu ovzduší velkých měst, jako je Londýn. Jde o poměrně sofistikovaný systém panelů, které umožňují jednoduchý a ekonomicky nenáročný způsob výživy rostlin,“ uvedl architekt Petr Štefek.

Celý systém vychází z technologie, kterou využívají stavitelé zelených stěn napříč Asií. V tomto případě však musely pomoci také moderní technologie a znalosti botaniků.

Hlavním stavebním prvek fasády jsou panely z minerální vlny, ve kterých jsou zasazeny rostliny, které jsou vyživovány a zalévány dvakrát denně. Nezbytná byla znalost botaniků, kteří věděli, které rostliny lze umístit na kterou část fasády. To znamená, že severní fasáda má rostliny, které nejsou tolik kvetoucí, zatímco na západní straně dům kvete. 

Plochu fasády tvoří 200 metrů čtverečních a je na ní umístěno 800 rostlin 21 různých druhů. Výsledek je úžasný a není divu, že se Regal house neboli královský dům zařadil mezi nejčastěji fotografované budovy v centru města. Dále čtěte: (Ledová Sibiř se otepluje. Rozsáhlé území se může již brzy stát obyvatelným).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Mimozemšťané nás mohou sledovat ze zhruba tisícovky hvězd, naznačuje to nový výzkum

Dům a zahrada

Jak si poradit se zápachem a vlhkostí v koupelně

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu