Vybíráte nejlepší fotomobil? Nemusí stát moc, poradíme na co se zaměřit
Mobily už před dlouhou dobou začaly vytlačovat obyčejné kompaktní fotoaparáty. Dnes je situace už docela jasná. Mobily fotí výborně, a ještě lépe natáčejí videa. Jediný zádrhel pak spočívá v absenci zoomu. Ale už i tato vychytávka se do mobilů v současnosti dostává. Odborné recenze sestavují žebříčky a bodují výkon mobilů při focení i natáčení. Připravili jsme pro vás komentovanou prohlídku prvních deseti míst žebříčku DXOMARK.
První nemusí být nejdražší
Základním překvapením je, že na první příčce je umístěn se 112 body Huawei P30 Pro, jehož cena se pohybuje lehce nad dvaceti tisíci korunami. Druhý Samsung Galaxy S10 5G má bodů stejně a má dokonce o něco lepší selfie. Oněch 112 bodů je ale souhrnem kvality fotoaparátu, selfie a videa, a právě fotoaparát sám o sobě je v prvním modelu o něco lepší. Samsung je přitom cenově ještě výše a koupíte ho kolem 26 tisíc korun.
Obrovským překvapením je třetí místo pro Honor 20 Pro. Dceřiná značka Huawei se soustředí na levnější přístroje, které jsou pověstné vysokou kvalitou. V porovnání s prémiovými telefony má možná Honor v sobě některá slabší místa, ale rozhodně to není ani ve výkonu, ani v kvalitě fotografií a natáčení videí. Cena se přitom bude pohybovat asi kolem 16 či 17 tisíci korun. Prodej u nás zatím narazil na nevyjasněnou situaci kvůli obchodní válce s USA.
Hned v závěsu za Honorem 20 Pro najdete OnePlus 7 Pro. Získal rovněž 111 bodů. Telefon s nejlepším displejem na trhu stojí zhruba 20 tisíc. Další možností jsou pak telefony poněkud starší, ale s výbornými výsledky v oblasti fotografií i videí. Jde o Huawei Mate 20 Pro, který pořídíte už od 15 tisíc a Huawei P20 Pro, který si můžete dopřát už za 12 tisíc korun. V žebříčku následuje Samsung Galaxy S10 Plus.
Osmé místo pak obsadil Xiaomi Mi 9. Získal krásných 107 bodů. Nízká cena startující na 12 tisících a solidní zpracování. Teprve za ním najdete mnoha lidmi opěvovaný Apple iPhone XS Max, který ale s větší porcí paměti koupíte klidně za 40 tisíc. Desítku uzavírá HTC U12+.
Na co se soustředit
Při výběru mezi jednotlivými mobily přiberte do úvahy následující informace. Základem úspěchu mnoha výše uvedených telefonů je snímač Sony IMX586 48 MP. Různí výrobci ho doplňují různou optikou. Proto se setkáte s různými clonovými čísly f/1,7, f/1,6 i f/1,4. Menší by mělo být lepší. Důležité také je, jak je objektiv stabilizován. Značka OIS znamená optickou stabilizaci, EIS stabilizaci elektronickou. Je zajímavé, že některé modely zvládnou stabilizovat video elektronicky naprosto špičkově, zatímco jiné i s optickou stabilizací mohou mít nějaké problémy. Každopádně optická stabilizace velmi napomůže při pořizování statických snímků, kdy eliminuje pohyby ruky a fotoaparát může dodat kvalitnější snímky. Jednotlivé mobily se liší hlavně displejem a velikostí vnitřní paměti, ale to už je na vašem uvážení, co potřebujete. Případně se můžete do žebříčku DXOMARK podívat i za první desítku. Najdou se tam i další pěkné kousky. Například takový Asus Zenfone 6 má nejlepší procesor, podobně jako řada jeho lépe hodnocených kolegů, a velmi zajímavě řešené selfie, kdy se zadní fotoaparát otočí dopředu. Má 98 bodů, což není vůbec špatný výsledek a stojí kolem 12 či 13 tisíc podle paměťové varianty. Další rady pro výběr mobilu najdete třeba v článku zde.